FED ohlásil spustenie „zabijaka kryptomien” na júl 2023

Bitcoin Zabijak kryptomien bude spustený v júli
Zabijak kryptomien bude spustený v júli. Zdroj: shutterstock.com/Zapylaiev Kostiantyn/Paul Brady Photography
Memex PC bannerSolaxy mobil banner

Vývoj CBDC, alebo aj digitálnych mien centrálnych bánk, je v plnom prúde. Majú postupne nahradiť hotovosť a špekuluje sa, že aj kryptomeny v digitálnom svete môžu byť odsunuté na druhú koľaj.

Ešte väčšia centralizácia peňazí

Kritici ale varujú, že doláre sa skutočne môžu stať iba digitálnymi číslami, bez absolútne žiadnej hodnoty a pod plnou centralizáciou jednej centrálnej banky. Po roku 1971, kedy sa zrušil zlatý štandard, dolár stratil väčšinu svojej hodnoty.

Reálna hodnota dolára

Reálna hodnota dolára. Zdroj: visualcapitalist.com

Zatiaľ čo reálna hodnota amerického dolára bola v roku 1913 okolo 25 dolárov, tak teraz je to iba 1 dolár.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Čo dokáže FedNow?

Systém, ktorý má byť spustený už toto leto v júli, má charakter CBDC alebo stablecoinov. Dokáže platby medzi spotrebiteľmi, obchodníkmi a bankami zrealizovať do niekoľkých sekúnd. Na podobnom systéme sa dohodli aj 4 slovenské banky ešte pred rokom.

Prvé testovanie skúšobných platieb za začne realizovať už v apríli, aby sa po spustení predišlo zbytočným chybám.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Prečo medzi CBDC a kryptomenami je veľký rozdiel?

Väčšina kryptomien, hlavne bitcoin, funguje na decentralizovanej sieti. Napríklad, bitcoin ma svoje stanovené pravidlá. Maximálny počet mincí je stanovený na 21 miliónov kusov. Vďaka čomu sa jeho inflácia postupne do roku 2100 zníži na zanedbateľné čísla. Kontrola nad sieťou je rozložená rovnomerne podľa toho, kto má aký „ťažobný výkon”.

V prípade CBCD bude mať kontrolu iba jedna centrálna banka, na ktorú dohliada niekoľko inštitúcií. Pokiaľ centrálna banka sa rozhodne, podobne ako v roku 2020, v dôsledku krízy vytlačiť 30 % nových dolárov, tak toto rozhodnutie nemôže nikto zastaviť.

Prečítaj si aj: Svetové vlády sa obávajú najhoršieho – kryptomeny zasahujú do ich fungovania

Okazio PCKvakomat mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.