Fanúšikovia kryptomien sú v strehu – trh bude čeliť veľkej výzve

Novinky Najväčšia výzva pre kryptomeny
Najväčšia výzva pre kryptomeny. Zdroj: shutterstock.com/Vitalii Vodolazskyi/Sergey Nivens
BitmarketsOkazio mobil

Kryptomeny sú stále mladé rizikové aktívum, ktoré je pre mnohých nepochopené. Nedávne udalosti posledných rokov vystavili digitálne aktíva situácii, ktorú zažili prvýkrát v histórii. V najnovšom videu od portálu Cointelegraph je vysvetlené, akej veľkej výzve v súčasnosti kryptomeny čelia a ako trh reaguje na politiku FED-u.

Trh kryptomien najprv čelil pandémii Covid a hneď potom rusko-ukrajinskému vojnovému konfliktu. Vysoká inflácia spôsobila, že digitálne meny sa prepadli omnoho viac ako akcie. Bitcoin vytvoril korekciu 75 % práve počas obdobia, kedy FED začal bojovať agresívnou menovou politikou skrz zvyšovanie úrokových sadzieb.

Vysoké úrokové sadzby spôsobujú potlačenie dopytu a ako prvých sa obchodníci zbavujú rizikových aktív. Podobne sú na tom aj akcie, keďže korelácia medzi oboma trhmi je stále vysoká a prehlbuje sa. Toto je tiež výzva, pred ktorou stoja kryptomeny. Takú vysokú pozitívnu koreláciu sme totiž mohli vidieť iba posledné roky.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Kryptomeny vstanú z popola

Aj keď FED spomalil zvyšovanie úrokových sadzieb, ich úroveň je extrémna. Po výraznom zvyšovaní počas roku 2022 o 50 až 75 bázických bodov po každom zasadnutí FED-u, investori ale už spomalenie očakávali. To znamená, že očakávania sú zahrnuté v trhovej cene ešte pred samotnou udalosťou.

Ak účastníci trhu počítajú s tým, že čoskoro úrokové sadzby dosiahnu vrchol, bitcoin a altcoiny by už nemali reagovať poklesom. Otázkou ale zostáva, či po dosiahnutí vrcholu sa zobudí dopyt, ktorý bude ceny tlačiť opäť nahor.

Ovplyvnia makroekonomické faktory halving?

Pravidelne vás informujeme o cykloch bitcoinu, ktoré vďaka halvingu vytlačia ceny na nové maximá každé štyri roky. Najväčšou nezodpovedanou záhadou ale zostáva, aký trend by zaznamenali kryptomeny, keby k nepriaznivým makroekonomickým podmienkam došlo tesne pred halvingom.

V roku 2022 sme boli svedkami silnej korekcie, no pravdepodobne by k nej došlo bez ohľadu na vojnu, Covid pandémiu alebo vysokú infláciu. Odporúčame vám prečítať si článok Bitcoin dosiahne v ďalšom cykle 80 000 dolárov, kde si vysvetľujeme správanie bitcoinu na základe cyklov. Preto, ak budú pretrvávať v roku 2023 vysoké ceny a úrokové sadzby, kryptomeny budú čeliť výzve ďalšieho zhodnotenia na základe halvingu. A bude to prvýkrát za takýchto podmienok.

Mohlo by ťa zaujímať: Bitcoin prudko klesol – strach na trhu pokračuje

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.