Švajčiarská národná banka dostala pokyn k tomu, aby sa začala zaoberať možnosťami, akými by šlo vytvoriť národnú kryptomenu. Už skôr ste mohli registrovať, že Švajčiarsko je jedným z hlavných podporovateľov technológie blockchain a nebojí sa v tomto „novom“ odvetví experimentovať. Národná kryptomena by mala niesť názov „Franc Token“. 

Švajčiarsko ako digitálna veľmoc

Už skôr sme si mohli všimnúť, že práve Švajčiarsko je veľkým podporovateľom technológií a hlavne finančných nástrojov. A to tým, že sa chová ústretovo voči burzám, ktoré hojne presúvajú svoje aktivity do Švajčiarska. To všetko vďaka ich zákonom a reguláciám, ktoré sú prívetivejšie ako v ostatných krajinách.

Dokonca koncom minulého roka začala švajčiarska burza cenných papierov obchodovať ETP (Exchange Traded Products), čo bol prvý druh takého obchodovania na svete.

(článok pokračuje pod odkazom)

Švajčiarska burza cenných papierov umožní obchodovať kryptomenové ETP

Aké sú očakávania?

Správa, ktorá sa zaoberá touto problematikou, uvádza tri oblasti, ktoré majú veľký potenciál pre švajčiarsky finančný priemysel. Dať Švajčiarsku príležitosť využiť tokenizovaný trh s cennými papiermi, zlepšiť efektivitu prostredníctvom disintermediácie (odstraňovanie medzičlánkov medzi výrobcom a zákazníkom) a umožniť tvorbu nových obchodných modelov a segmentov.

Ďalej opisuje kľúčové oblasti, kde je potrebné podniknúť kroky, a to v regulácii, modernizácii rozhrania medzi verejným a súkromným sektorom a medzinárodných vzťahoch.

, Švajčiarsko začína s vlastnou kryptomenou

Švajčiarsky denník, ktorý sa zaoberá správami z finančných trhov navrhuje vytvorenie „Franc Tokenu“ kontrolovaného SNB (Swiss National Bank). Článok uvádza, že by to uľahčilo obchodovanie s tokenizovanými cennými papiermi a kryptoassetmi a pomohlo by Švajčiarsku ako „národu blockchainu“.

Záver

Je to určite dobrá správa pre trh s kryptomenami, ale nemyslím si, že Švajčiarsko pochopilo princíp kryptomien. Myslím to, že kryptomeny by nemali byť nikým neovládané, čiže decentralizované. Od začiatku sa kryptomeny touto víziou riadia a nemyslím si, že práve Franc Token by bol decentralizovaný vzhľadom k tomu, že ho vytvára národná banka. Tak či tak si myslím, že sa bude jednať o stablecoin krytý národnou menou. Švajčiarsko už skôr vyhlásilo, že chce byť bezhotovostnou krajinou a národná kryptomena by to asi vyriešila.

Čo čítať ďalej?

[Seriál] Které blockchainové společnosti nejvíce ovlivní decentralizaci kryptoměn? – 1. díl

Zdroj:livebitcoinnews.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radovan C.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

1
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
RTW-King Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
RTW-King
Guest

„Myslím to, že kryptomeny by nemali byť nikým neovládané, čiže decentralizované. “
Dva zápory za sebou sa vylučujú. Totálne menia význam tohto čo ste chceli zrejme povedať. Mali by ste to opraviť.