Facebook vie čítať vaše myšlienky! Neuveríte, koľko investoval do výskumu

Novinky Facebook chce konkurovať Neuralinku
Facebook chce konkurovať Neuralinku. Zdroj: shutterstock.com/Sir. David
Crypto All Stars PCBitmarkets

Facebook na blogu predstavil aktuálny výskum prepojenia mozgu s počítačom, ktorý financuje. Facebook chce, podobne ako Elon Musk a jeho Neuralink, vytvoriť zariadenie, ktoré doslova dokáže čítať vašu myseľ. Aké sú súčasné výsledky výskumu? Budeme sa raz báť aj o súkromie vlastných myšlienok?

Kto ovládne naše mysle ako prvý?

V minulých článkoch sme vám predstavili futuristu Elona Muska a jeho snahy o prepojenie mozgu a počítača. Musk so svojou spoločnosťou Neuralink ale nie je jediným snaživcom v oblasti prepojenia mozgu a stroja.

Niet divu, ak by sa podarilo vytvoriť zariadenie, ktoré by dokázalo čítať myšlienky a skrz myšlienky zas ovládať počítať, išlo by o revolúciu v oblasti vedy a technológií. Takáto technológia by mala potenciál obrátiť svet naruby rovnako, ako vynález internetu alebo zistenie, že Zem nie je stredobodom vesmíru. Facebook do podobného výskumu investuje nemalé peniaze, podobne ako Musk.

Prečítajte si viac o Neuralinku a Elonovi Muskovi tu!

Facebook a ciele výskumu

Krátkodobým cieľom výskumu je pomoc paralyzovaným pacientom a pacientkám. Inovácia od Facebooku by mala byť schopná detegovať mozgové signály a “dať im hlas” bez toho, aby človek pohol jediným svalom. Zjednodušene, vynález prečíta myšlienky paralyzovaného človeka a povie ich nahlas za neho. Táto vecička by uľahčila život miliónom ľudí po celom svete.

Dlhodobý cieľ má ale potenciál ovplyvniť životy oveľa väčšieho počtu ľudí – a to takmer každého z nás. Facebook chce, aby sme dokázali ovládať digitálne zariadenia – od klávesníc až po okuliare s rozšírenou realitou – iba pomocou myšlienok. Áno, práve tento vynález by spôsobil spomínanú revolúciu nielen vo vede, ale i v sociálnej realite.

Facebook a algoritmus, ktorý číta myšlienky?

Vedci zatiaľ vytvorili algoritmus, ktorý vie dekódovať slová na základe aktivity mozgu a tie dokáže písať na počítačovej obrazovke v reálnom čase. Schopnosti algoritmu testovali na ľuďoch, ktorých sa pýtali jednoduché otázky. Algoritmus na základe mozgových signálov zaznamenal ich odpovede s presnosťou až 61 %.

To znie sľubne, znamená to, že algoritmus je schopný čítať myšlienky a zaznamenať ich? Áno aj nie. Algoritmus zatiaľ vie rozpoznávať len niektoré slová, ale i to je obrovským krokom vpred. Vedci budú slovnú zásobu algoritmu postupne rozširovať.

Okrem toho sa ďalej budú sústrediť na vytvorenie neinvazívneho zariadenia – mohli by sme si ho predstaviť napríklad ako čiapku, ktorú si nasadíme na hlavu. V doterajších testoch totiž vedci využívali dobrovoľníkov s epilepsiou, ktorí mali na povrchu mozgu už vopred implantované elektródy.

Hologram ako zo Star Wars – Takto vyzerá prvý 3D telefón

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu)! Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri!

Zdroje:
vox.com

tech.fb.com

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.