Elon Musk a Neuralink – Prepojenie ľudského mozgu s počítačom čoskoro realita?

0

16. júla sme boli svedkami dlho očakávanej konferencie spoločnosti Elona Muska – Neuralink. Dozvedeli sme, že rozhranie mozog-stroj (BMI) bude pripravené na testovanie u ľudí už v roku 2020. Musk a tím Neuralink vysvetlili, že vďaka desaťročiam výskumu BMI sa zamerali na vývoj tenkých a flexibilných elektród, ktoré by mohli byťvšité“ do mozgu robotom, ktoré by mu umožnili bezpečne zaznamenávať mozgovú aktivitu.

Spoločnosť Neuralink Corporation

Neuralink Corporation je americká neurotechnologická spoločnosť založená celosvetovo známym Elon Muskom a ďalšími v roku 2016. Cieľom tejto spoločnosti je vývoj implantovateľného rozhrania mozog-stroj (BMI). Sídlo spoločnosti je v San Franciscu.

Ako to funguje?

Aby sa mozog a stroj mohli vzájomne prepojiť, musia byť schopné navzájom komunikovať. Vedci z tejto oblasti usadili elektródy na špičky neurálnej aktivity – tieto špičky v elektrickom poli sú vytvorené aktívnym neurónom. Elektródy, tradične vyrobené z kovu alebo kremíka, vložené blízko týchto neurónov, môžu zachytávať elektrickú aktivitu a posielať tieto informácie do počítača. Tým sa zabezpečí spojenie mozog-stroj.

Flexibilné polymérové elektródy spoločnosti Neuralink, ktoré sú menšie ako šírka ľudských vlasov, sa javia ako schopné byť bezpečne vložené do mozgu pomocou nového neurochirurgického robota tejto spoločnosti, ktorý môže údajne bezpečne navliecť elektródy medzi krvné cievy. Tím testoval tento postup na potkanoch (a údajne opiciach, hoci na to ešte nie sú žiadne dôkazy), ktoré zaznamenali približne 1 000 neurónov. Na druhej strane nie je veľa údajov o životnosti elektród (a ich pridružených čipov) v mozgu. Koniec koncov, táto spoločnosť funguje len od roku 2016.

Ľudské telo nemá rado „votrelcov“

Dlhovekosť je problémom pre nervové implantáty – a implantáty celkovo – pretože telo sa všeobecne nepáči útočníkom. Cary Kuliasha, Ph.D. z University of Florida vysvetľuje:

Ľudské telo zvyčajne nereaguje dobre na cudzie predmety a robí všetko, čo je v jeho silách, aby buď strávilo/degradovalo zariadenie, alebo ho opuzdrilo do zvyšku tela. Obe tieto interakcie môžu spôsobiť postupom času zlyhanie nervových implantátov.“

Ostáva ešte veľa práce

Hoci majú už prvé testy a skúšky za sebou, vývojárov a vedcov z Neuralinku čaká ešte kopa práce, počas ktorej budú musieť riešiť množstvo komplikácií. Ostáva nám teda len sledovať, ako sa Neuralink v nasledujúcich rokoch bude ďalej vyvíjať. Na základe utorkovej prezentácie by to mohla byť fascinujúca jazda. Pokiaľ sa im podarí úspešne implementovať tieto elektródy do ľudského mozgu, bude to nepochybne obrovská udalosť pre celé ľudstvo.

Čo čítať ďalej?

[SCAM ALERT] Bol Innovamine SCAM už od začiatku? 5 znamení, že niečo nie je OK!

Zdroj:
1. inverse.com
2. inverse.com

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre