Európu údajne čaká nedostatok energie. Pripravme sa na najhoršie

Novinky Nedostatok energie v Európe.
Nedostatok energie v Európe. Zdroj: shutterstock.com/ARVD73/ANTON ZUBCHEVSKYI
BITmarkets BITmarkets

Katarský minister energetiky, Saad Al-Kaabi, varuje pred nedostatkom ropy a plynu v Európe uprostred prechodu na čistejšie palivá s cieľom zabrániť globálnemu otepľovaniu. Podľa správy Legit sa Európa pravdepodobne nevyhne energetickej kríze, pričom počas poslednej zimy Európanov zachránili pomerne vysoké teploty a spomalenie ekonomiky.

Práve rozhýbanie ekonomiky by malo spôsobiť prehĺbenie energetickej krízy v roku 2024. Spolu s obmedzenými dodávkami energie spôsobenými rusko-ukrajinským konfliktom, sú predpovede na najbližšie obdobie pomerne negatívne. Kaabi a princ Abdulaziz zo Saudskej Arábie, najväčší svetový vývozca ropy, však na konferencii povedali, že hrozia ďalšie problémy.

Problémom sú aj chýbajúce investície do ropy a plynu. Európa sa koncentruje na čistejšie palivá vrátane zeleného vodíka. Ústup z trhu ropy a plynu sprevádzaný takzvanou najekologickejšou formou paliva, čelí nedostatočnému dopytu. Európa sa tak môže dostať do štádia, kedy nebude mať v tomto sektore odoberateľov.

Nedostatok energie a plynu v Európe.

Nedostatok energie a plynu v Európe. Zdroj: shutterstock.com/ANTON ZUBCHEVSKYI

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Existuje riešenie

Údajne existuje riešenie, ktoré by mohlo zabrániť prípadnej katastrofe. Ak by sa európski lídri a ropné a plynárenské spoločnosti dohodli na rozumnom riešení, je možné nájsť východisko. Katar oznámil sériu veľkých dohôd o dodávkach plynu a je zapojený do rozvoja North Field, ktorý disponuje najväčšími ložiskami. North Field East a North Field South by ale mohli byť do konca roka vyčerpané pokiaľ ide o dlhodobé zmluvy.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Budú opäť rásť ceny energií?

V minulom roku nie len Európa čelila extrémne vysokému nárastu cien energií. Rast životných nákladov zasiahol aj Slovákov, ktorí čelia najnižšej reálnej mzde za posledných 22 rokov. Prípadná kríza v podobe nedostatku energií v Európe by spomalila rast ekonomiky, ktorý je očakávaný už na ďalší rok.

Aj keď ceny energií klesli už začiatkom tohto roku, nedostatočná ponuka na trhu môže spôsobiť ďalší cenový šok. Na Slovensku štát poskytol pomocnú ruku podnikateľom, ktorých trápia práve narastajúce energetické náklady. Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky vyhlásilo výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na pokrytie dodatočných nákladov. 

Mohlo by ťa zaujímať: Podnikatelia zbystrite – takto vám vie štát preplatiť časť nákladov na energie

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: legitTAGY:
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.

Najčítanejšie články

1

Najväčšia slovenská banka vydala varovanie. Slováci môžu prísť o peniaze a dostať sa do problémov so zákonom

2

Vodiči zúria. Nová daň ich núti platiť za každý prejdený kilometer

3

Veľká automobilka vyhlásila bankrot

4

Sú unikátne slovenské kúpele pred bankrotom? Súd dal majiteľovi poslednú šancu na záchranu

5

Slováci si od júla priplatia za každodenné potraviny

PR články

Kryptomagazín sa stal hlavným partnerom konferencie CryptoVestibull. Získajte vstupenky za zvýhodnenú cenu

Henrieta Balázsová  | 14. júna 2024

Kryptomagazín sa stal hlavným partnerom prestížnej konferencie CryptoVestibull, ktorá sa zameriava na svet kryptomien a blockchain technológií. CryptoVestibull: Unikátne podujatie CryptoVestibull je podujatie, ktoré združuje odborníkov, nadšencov a investorov z oblasti kryptomien a blockchainu.

Kryptomagazín sa stal hlavným partnerom konferencie CryptoVestibul