Európska únia plánuje zaviesť prísnejšie pravidlá pre transakcie s kryptomenami – koniec anonymity?

Novinky Dočkajú sa kryptomeny rozhodujúceho momentu v EÚ?
Dočkajú sa kryptomeny rozhodujúceho momentu v EÚ? Zdroj: Shutterstock, Vitalii Vodolazskyi
BitmarketsMind of Pepe mobil

Európska únia začína pomaly pritvrdzovať. Zdá sa, že kryptomeny čakajú naozaj rozhodujúce momenty v prípade regulácií. Čo plánuje EÚ?

Európska únia a kryptomeny

EÚ plánuje učiniť významné rozhodnutie o budúcnosti kryptomien. Bude schválený návrh, ktorý by mohol prinútiť kryptografické spoločnosti, aby zhromažďovali údaje o transakciách. Inštitúcie ako napríklad banky či platobné spoločnosti sú na základe týchto pravidiel nútené uschovávať informácie o transakciách. Európsky parlament chce tento „cestovný zákon” rozšíriť aj na sektor kryptomien. V najbližších týždňoch sa tak rozhodne v dôležitom hlasovaní.

Čo konkrétne by museli kryptomenové spoločnosti riešiť? Každá finančná transakcia nad 1 000 € by sa musela nahlasovať finančným orgánom. Európske burzy by sa tak dostali do pomerne zložitej situácie a taktiež by bola znehodnotená jedna zo základných vlastností kryptomien, a to anonymita. Burzy by totiž museli nahlasovať všetky kryptomenové transakcie.

V prípade, že návrh prejde, budú mať burzy povinnosť nahlasovať všetky kryptografické transakcie, a to dokonca aj tie, ktoré sú nižšie ako päť eur.

Mohlo by ťa zaujímať: Inflácia v eurozóne rastie, Slovensko je štvrté najhoršie

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

A práve pri malých transakciách vraj častokrát dochádza k financovaniu terorizmu a iných nelegálnych aktivít.

Ako určite viete, veľa búrz tvrdo lobovalo proti tomu, ale podľa toho, čo som nedávno počul v rozhovore s poslancom Európskeho parlamentu, väčšina je za zrušenie návrhu,” povedal Ajinkya Tulpule, vedúci oddelenia pre dodržiavanie predpisov na kryptoburze bitFlyer. Podľa Tulpuleho budú niektoré burzy nútené pozastaviť transakcie, kým sa proces KYC nedostane do finále.

Existujú niektoré mince, ktoré nie sú pokryté systémami monitorovania transakcií. Toto je ďalšia nevýhoda, s ktorou sa budú musieť burzy kryptomien popasovať, keď sa budú vyrovnávať s novým režimom regulácií.

Okrem iného sa v Európe schyľuje aj štart tzv. „Markets in Crypto Assets – MiCA”. Cieľ tohto programu je jasný. Chce zefektívniť reguláciu sektoru kryptomien v EÚ a zároveň chrániť používateľov a investorov. Čaká nás rozhodujúce obdobie? Zvládne sektor kryptomien takýto nátlak?

Čítaj ďalej: 4 tipy, ako si konzervatívne diverzifikovať kryptomenové portfólio

Okazio PCWallstreetpepe ICO mobil baner