Európska rada zavádza tvrdšie opatrenia voči kryptoburzám 

Novinky Európska rada zavádza tvrdšie opatrenia voči kryptoburzám.
Európska rada zavádza tvrdšie opatrenia voči kryptoburzám. Zdroj: shutterstock.com/MDart10
Flockers PCBitmarkets

Európska rada prijala smernicu týkajúcu sa obchodovania s kryptomenami na starom kontinente. Dokument predovšetkým aktualizuje právne predpisy Európskej únie týkajúce sa boja proti praniu špinavých peňazí.

Cieľom novozavedených pravidiel je znížiť anonymitu ako používateľov, tak aj transakcií týkajúcich sa digitálnych mien. Ako navrhované opatrenie predložili dôsledné nasledovanie KYI (know-your-customer) postupov, ktoré budú musieť implementovať všetky obchodné platformy zaoberajúce sa kryptomenami.

Nové nároky na obchodné platformy s kryptomenami

Nová smernica má za cieľ znemožniť financovanie zločinov, no zároveň nechce narúšať zavedené fungovanie platobných systémov. Hlavné zmeny pritom zahŕňajú aj riešenie rizík spojených s virtuálnymi menami. Podľa vyhlásenia budú musieť všetci poskytovatelia výmenných služieb medzi virtuálnymi a klasickými menami povinne identifikovať každú podozrivú aktivitu.

V smernici sa uvádza, že orgány by mali byť schopné prostredníctvom týchto platforiem monitorovať používanie digitálnych mien. Zároveň s tým by mali vnútroštátne finančné spravodajské jednotky získať prístup k informáciám, ktoré im umožnia spárovať kryptografické adresy s identitami ich vlastníkov.

Mohlo by vás zaujímať: Regulácie a ich vplyv na vývoj cien trhu

Autori smernice dodávajú, že jednotlivé členské štáty majú 18 mesiacov na transpozíciu nových ustanovení do svojich národných regulačných rámcov. Akonáhle sa tak udeje, obchodné platformy zaoberajúce sa kryptomenami v rámci celej Únie budú povinné dodržiavať prísnejšie pravidlá boja proti praniu špinavých peňazí (AML), financovania boja proti terorizmu (CTF), ako aj zavedenia úplného overenia zákazníkov.

Podľa schváleného dokumentu by vnútroštátne orgány každého štátu mali zabezpečiť, aby všetky platformy na ktorých sa uskutočňuje nákup alebo predaj digitálnych mien boli registrované a licencované.

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

Burzy už zareagovali

Niektoré spoločnosti, ako napríklad Localbitcoins, už aktualizovali svoje obchodné podmienky. Týmto krokom predovšetkým zvýšili požiadavku na identifikáciu zákazníka. Zároveň svojich klientov varujú, že v niektorých situáciách (obchodovanie nad stanovené limity, vyšetrovanie podvodov atď.) budú nútené predložiť vyšetrovacím orgánom vyžiadané identifikačné dokumenty.

V novej smernici sa takisto uvádza, že digitálne meny nie sú legálne ustanovenými menami a tým pádom nemajú právne postavenie ako klasické fiat peniaze. Zároveň sa však pripúšťa ich možnosť akceptovania fyzickými alebo právnickými osobami ako prostriedok výmeny.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Záver

Zatiaľ čo Brusel upriamuje svoju pozornosť na posilnenie pravidiel týkajúcich sa transakcií s kryptomenami, Frankfurt navrhuje, aby podnikanie s nimi bolo celkovo oddelené od tradičných financií. Podľa správy vydanej agentúrou Reuters sa vysoký predstaviteľ Európskej centrálnej banky vyjadril, že banky by mali oddeliť akékoľvek činnosti súvisiace s virtuálnymi menami od svojich štandardných operácií.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Zdroj:
news.bitcoin.com

Freedum fighters PCtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.