Európska energetická kríza je odvrátená. Čo nás zachránilo?

Ekonomika Ceny energií sú vysoké, no Európa zažehnala krízu
Ceny energií sú vysoké, no Európa zažehnala krízu. Zdroj: shutterstock.com/lunopark/surasak jailak
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Európa posledný rok čelila kríze životných nákladov, ktorú okrem iného spôsobovali aj vysoké ceny energií. V zime vzniká dopyt po teple a naopak v lete po chladení. Podľa správy Pravda Európu zachránila veľká výroba solárnej energie, ktorá odvrátila nedostatok elektriny počas horúčav.

Európu zachránila solárna energia

Zvýšená produkcia zabezpečila pokrytie zvýšenej spotreby elektriny určenej na chladenie. Hovoríme hlavne o južnej Európe, kde sú letá najhorúcejšie. Práve krajiny ako Grécko alebo Španielsko inštalovali v poslednom roku veľa solárnych panelov, keďže ceny energií rástli na rekordné hodnoty. Nedostatok energie sa tak napokon realitou nestane.

Aj keď výroba solárnej energie stúpla, stále má malý podiel na energetickej produkcii vo väčšine krajín. Dopyt po elektrine ale zažíva útlm ešte od minuloročnej energetickej krízy, keď Rusko odstrihlo dodávky plynu. Aj keď sa trh mierne stabilizoval, ceny energií sú stále vysoké. Navyše, letá budú čoraz horúcejšie a preto by Európa mala začať viac investovať do energetických sietí.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Ceny energií na Slovensku

Už skôr sme informovali, že na Slovensku vláda implementovala na roku 2023 opatrenia, ktoré ochránili domácnosti od vysokých cien energií. Ďalší rok sa ale situácia zmení, keďže vláda už nebude pomáhať celoplošne, ale bude cieliť na najrizikovejšie skupiny obyvateľstva. To ale znamená, že od ďalšieho roku vysoké percento domácností bude znášať veľký nárast nákladov.

Vývoj veľkoobchodných cenových indexov [EUR/MWh] elektriny PXE a OKTE

Vývoj veľkoobchodných cenových indexov [EUR/MWh] elektriny PXE a OKTE. Zdroj: Úrad pre reguláciu sieťových odvetví

Očakáva sa, že ak vláda nezakročí, plyn môže medziročne narásť až o 110 % a elektrina o 81 %. To predstavuje zhruba dvojnásobné navýšenie súčasných cien. Premiér Ľudovít Ódor potvrdil, že pomáhať všetkým je pre štát finančne neudržateľné. Záležať bude hlavne od novej vlády a od jej zámerov.

Nárast nákladov v oblasti energií budú musieť mnohé domácnosti pokryť vlastnými prostriedkami. Preto je potrebné, aby Slováci začali šetriť. Otázka ale znie, z čoho. Úspory sa Slovákom takmer minuli a dosiahli kritickú úroveň. Po lockdowne nastalo obdobie míňania peňazí a úspory náhle klesli na minimum. Navyše, inflácia a zníženie reálnej mzdy spôsobili, že mnohí museli na rezervu siahnuť tak či tak.

Mohlo by ťa zaujímať: Slovensko má vážny problém. Vláda zavedie od ďalšieho roku riešenie

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.