Divoký rok 2024. Tento signál predpovedá recesiu

  • Recesia údajne môže začať už v druhej polovici roku 2024.
  • Pomerne presný ukazovateľ signalizuje recesiu na základe úrokových sadzieb.
  • To, že sme na recesiu zabudli neznamená, že nenastane.
Ekonomika Globálna recesia
Globálna recesia. Zdroj: shutterstock.com/chayanuphol/Lightspring
BITmarkets BITmarkets

Globálne trhy rastú pomerne dlhé obdobie od roku 2023 a to napriek tomu, že stále vo svete pretrváva geopolitické napätie. Ani z hľadiska makroekonomických ukazovateľov by ceny aktív nemali až tak stúpať. Z týchto dôvodov vznikajú obavy, že napokon vypukne recesia, ktorá môže mať opäť počiatok v USA. Podobný scenár signalizuje aj jeden známy ukazovateľ, uvádza Finbold.

Signály recesie

Znižovanie úrokových sadzieb sa odkladá už niekoľko mesiacov, čo v konečnom dôsledku môže položiť ekonomiku. Z dlhodobého hľadiska by malo byť otázkou času, kedy pri vysokých úrokových sadzbách začne recesia. Otázkou ostáva, či skutočne globálna ekonomika úspešne preukazuje odolnosť, alebo sa problém iba odďaluje.

Jeden zo signálov, ktorý predpovedá recesiu, je krivka 10-ročnej/3-mesačnej americkej štátnej pokladnice. Tá slúži na pomerne presné predpovedanie recesií. V súčasnosti sa indikátor pohybuje na úrovni približne +511 dní, čo znamená časové oneskorenie medzi jeho inverziou a nástupom recesie. Podľa týchto údajov by mohla recesia začať už v druhej polovici roku 2024.

Štátna pokladnica USA

Štátna pokladnica USA. Zdroj: Game of Trades

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

To, že sme zabudli na recesiu neznamená, že nenastane

Výnosová krivka ilustruje prepojenie medzi krátkodobými a dlhodobými úrokovými sadzbami a dlho sa považuje za spoľahlivý ukazovateľ hospodárskeho poklesu. Keď sa krivka 10-ročnej/3-mesačnej americkej štátnej pokladnice obráti, znamená to, že krátkodobé úrokové miery prevyšujú dlhodobé sadzby. A to je jasný počiatok recesie.

Kedy podľa vás nastane recesia?

Loading ... Loading ...

Investori majú v tomto období menšiu dôveru v krátkodobý ekonomický rast, čo často poukazuje na pokles hospodárskej aktivity. Kým ale recesia nastane, trhy môžu z krátkodobého hľadiska ešte pokračovať v rastúcom trende. V týchto neistých časoch najznámejší akciový index S&P 500 zaznamenal za posledné 3 týždne pokles o takmer 6 %. Ide o prvý a zároveň najväčší zostup ceny od októbra 2023.

Akciový trh dosiahol vrchol

Akciový trh dosiahol vrchol. Zdroj: TradingView

Už skôr sme informovali, že z dlhodobého hľadiska je takýto rast neudržateľný, a preto riziko korekcie hrozí čoraz viac. Index S&P 500 od októbra 2023 stúpol o 26 %Nasdaq dokonca až o 29 %. Zlato držalo krok so ziskom 28 % a Bitcoin sa zhodnotil o 150 %. Ako čas plynie, obavy z recesie ustupujú. No to, že sme zabudli na krízu neznamená, že nemôže nastať.

Ak sa zaujímate o investovanie do hlbšej miery, odporúčame pozrieť sa na video nižšie:

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: FinboldTAGY:
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.