Slovákom už ďalší rok hrozia dvojnásobné ceny za energie

Ekonomika Ceny energií môžu narásť dvojnásobne
Ceny energií môžu narásť dvojnásobne. Zdroj: shutterstock.com/SrideeStudio/vilma3000
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Už budúci rok môžu Slováci čeliť v niektorých prípadoch až dvojnásobnému zvýšeniu nákladov v oblasti cien energií. Podľa správy denníka Pravda, Úrad pre reguláciu sieťových odvetví vydal varovanie, že ak vláda nezakročí, plyn môže medziročne narásť až o 110 % a elektrina o 81 %.

Domácnosti sa musia pripraviť na vyššie ceny energií

V tomto roku sú domácnosti pred vysokými cenami za energie chránené opatreniami vlády, no to sa ďalší rok zmení. Celoplošné kompenzácie si už štát nebude môcť dovoliť. Vláda sa plánuje zamerať na najrizikovejšie skupiny obyvateľstva.

Vďaka dohode so Slovenskými elektrárňami sa ale demokratom ešte skôr podarilo zastropovať ceny elektriny. To znamená, že bežná domácnosť platí o 250 eur menej ako bez vládnej pomoci. Dohoda o nižších cenách platí až do roku 2027. Väčšina politických strán sa ale zhoduje v tom, že je nevyhnutná adresná pomoc a nie plošná.

 

 

Životné náklady v eurozóne

Životné náklady v eurozóne. Zdroj: Eurostat/Euronews

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Celoplošné opatrenia sa skončia

Potenciálne riešenie načrtol aj premiér Ľudovít Ódor, ktorý vysvetľuje, že výška pomoci bude závisieť aj od zámerov ďalšej vlády. Taktiež sa prikláňa k adresnej pomoci. Deficit verejných financií nebude podľa Ódora možné riešiť tak, aby to nikto nepocítil. Pomoc domácnostiam bude totiž závisieť od stavu štátneho rozpočtu.

Európa má rekordný rast cien energií už za sebou, no na Slovensku sme tento nedávny rast až tak nepocítili, keďže vláda implementovala opatrenia. Najvyššie ceny elektriny a plynu trápili Európu v auguste minulého roka. To, že rast máme za sebou ale neznamená, že ceny sa ustálili na nízkych úrovniach. Práve naopak, ak skončia vládne opatrenia, ceny budú pre Slovákov z ničoho nič vysoké.

Navyše, súčasný cenový vývoj energií je nestabilný a preto je ťažké určiť ako sa trh bude vyvíjať počas budúceho roku. Okrem toho Slováci minuli skoro celé svoje úspory bezprostredne po ukončení lockdownu, keď sa nárazovo zvýšila spotreba. Pokles úspor spôsobili aj zvýšené životné náklady a znehodnotenie peňazí, ktoré spôsobila vysoká inflácia. Požičiavanie cudzích peňazí sa predražilo a preto sa mnoho domácností musí spoliehať na vlastný príjem. A do toho všetkého budú domácnosti znášať aj vysoké ceny energií. Celoplošné opatrenia sa totiž už ďalší rok skončia.

Mohlo by ťa zaujímať: Koľko budú Slováci platiť za ceny energií? Súčasný premiér načrtol možnosti

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.