Čína za posledné štyri roky nabrala ohromnú silu. Aj vďaka nešikovným reakciám Trumpovej administrácie sa tejto krajine podarilo významne posilniť svoje postavenie vo svete po USA a Európskej Únii sa stala treťou svetovou veľmocou. Čínsky režim sa však významne líši od európskeho či amerického a firmy ako Huawei zneužívajú otvorenosť západných krajín.
Lídri “slobodného” sveta sa teda rozhodli vytvoriť bilaterálne fórum, na ktorom budú rokovať o otázkach týkajúcich sa Číny. Rezort diplomacie USA sa už v novembri stretne s lídrami Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) a pokúsia sa nájsť spoločnú reč.
Kvôli USA končí SMIC, najväčší čínsky výrobca procesorov! – A Číňania si za to môžu sami
Prvé rokovania bilaterálneho fóra prebehnú v novembri
Jedným z cieľov americkej diplomacie je presvedčiť Európu, aby pri stavbe 5G sietí nevyužívala služby spoločnosti Huawei. USA to totiž považuje za hrozbu pre národnú bezpečnosť.
Hovoriť sa však bude aj o otázkach ľudských práv, bezpečnosti a multilateralizmu. Čína je totiž známa tým, že si z Ľudských práv nerobí ťažkú hlavu a nerešpektuje ani duševné vlastníctvo či patenty zahraničných firiem. Naopak, tieto firmy na domáci trh nepúšťa.podporuje skôr vlastné spoločnosti.
USA a Európa sú celé desaťročia kľúčovými partnermi. Európa je síce v tomto vzťahu menejcenným partnerom, no v posledných rokoch sa to začína meniť. Smernice EÚ sú v mnohom progresívnejšie a priebeh ekonomickej krízy v tomto roku ukázal, že aj európska ekonomika je podstatne odolnejšia.
Chcete vedieť o Číne viac? Tu je ich plán na návrat k dominantnému postaveniu vo svete:
Príbeh o Číne – Najväčšia veľmoc histórie opäť ovládne svet, čo bude potom?