Ethereum v roku 2020 zaznamenalo niekoľko kľúčových udalostí, ktoré naň majú obrovský vplyv a podľa mnohých analytikov by v budúcnosti mali spustiť ďalší veľký bullrun. Najdôležitejšími fundamentami je v súčasnosti vývoj platformy Ethereum 2.0 ktorá ponúkne vyššiu rýchlosť, efektivitu a škálovanie siete a samozrejme úspech odvetvia DeFi, ktoré funguje takmer výhradne na Ethereum blockchaine. To znamená, že Ethereum má  skutočné využitie v reálnom svete vo forme decentralizovaných aplikácií a skvelé vyhliadky do budúcnosti vďaka plánovanému upgradu siete.

Bohužiaľ, krátkodobé či strednedobé vyhliadky pre hodnotu ETH nemusia byť práve najlepšie. Napriek silným pozitívnym fundamentom BTC a ETH spolu silno korelujú a takmer dva mesiace sa nachádzajú v období konsolidácie.

Ako napísal web bitcoinist.com:

“Čím dlhšie bude pokračovať tento pohyb do strany, tým je väčšia šanca, že aj napriek silným fundamentom príde pohyb smerom dole. Vidím to však skôr ako makro šum, než ako pohyb, ktorý bude rozhodovať o budúcnosti kryptomien.”

Ethereum vstúpilo do nového cyklu

Stále častejšie vídame názor, že Ethereum v roku 2020 konečne vstúpilo do nového rastového cyklu. Vidieť to aj z grafu ETH/BTC, kde vidno že Ether voči Bitcoinu konečne začína stúpať a čoskoro by sme sa mohli dočkať vytvorenie nového tohtoročného high.

Ethereum sa momentálne voči Bitcoinu obchoduje v trojuholníku, kde môže ostať aj počas väčšiny leta. To podporuje teóriu, že nás pod dvoch mesiacoch konsolidácie čaká ďalší veľký prepad. Či už voči doláru, alebo voči BTC. Tento scenár je zaznačený aj v priloženom grafe.

1W ETH/BTC - Bitstamp
1W ETH/BTC – Bitstamp

Zmenu cyklu indikuje aj fakt, že Ethereum sa v posledných mesiacoch drží nad hladinou 200 $. Ide o kľúčovú hranicu, s ktorou malo Ethereum historicky veľký problém. V čase písania tohto článku sa obchoduje za 235 $, priestor na prepad teda rozhodne je a ďalší test dvestovky je pravdepodobný.

Ak však nedojde k ďalšiemu veľkému prepadu celého trhu s kryptomenami (podobne ako tomu bolo v marci kvôli koronavirusu), Ethereum má šancu na ďalšie zisky. Dočkáme sa ich však asi až po lete.

Chcete vedieť, ak to vyzerá s Bitcoinom a so zvyškom trhu? Pozrite si našu víkendovú analýzu a prehľad trhu s kryptomenami:

(článok pokračuje pod videom)

Ktoré kryptomeny sa najviac oplatí obchodovať? – Názor profesionálneho tradera

Silné fundamenty sa stále neprejavili na cene ETH – DeFi ekosystém však aj počas krízy zaznamenal zdravý rast

Ethereum tento rok ženú hore dva hlavné fundamenty. Sľubne vyzerá spomínaný pokrok vo vývoji Ethereum 2.0 platformy, no zaujímavo vyzerá aj prvé reálne využitie ETH v reálnom svete. Ekosystém decentralizovaných aplikácií so súhrnným názvom DeFi v roku 2020 zažíva skvelé časy a konkurencia v tomto priestore je obrovská.

DeFi ekosystému dlhé roky kraľoval projekt Maker, ktorý stojí aj za najväčším decentralizovaným stablecoinom – DAI. Bohužiaľ Maker mal v marci problémy čo nakoniec vyústilo v prepad kapitalizácie celého trhu.

DeFi však zažíva druhý tohtoročný comeback a tentokrát za ním stojí projekt Compound, ktorý v poslednom týždni prevzal prvenstvo a s kapitalizáciou viac než $550 miliónov tvorí 38% DeFi trhu. Druhý Maker má kapitalizáciu $460 miliónov a tretí Synthetic takmer $180 miliónov. Magickú hranicu sto miliónov dolárov prekonal aj projekt Aave ($125 miliónov).

Neuveríte, koľko Bitcoinov ľudia držia ako dlhodobú investíciu – Mali by ste aj vy?

Kapitalizácia DeFi ekosystému - Zdroj: defipulse.com
Kapitalizácia DeFi ekosystému – Zdroj: defipulse.com

Je nutné dodať, že v tomto prípade ide o skutočnú kapitalizáciu. Každý coin je 100% krytý kolaterálom, väčšinou v podobe pôžičiek ETH, ktorých kurz sleduje cenu doláru pomocou decentralizovaných zmenární.

Ethereum sa posúva do nového cyklu – Nečakajme však explozívny rast

V DeFi ekosystéme je momentálne takmer 1,5 miliardy dolárov a nachádza sa tak na historickom maxime. Na trhu však prevláda názor, že tieto úspechy ešte neboli premietnuté do ceny Etherea a potrvá mesiace, než sa tak stane. Situáciu perfektne zhrnul Su Zhu – šéf investičného fondu Three Arrows Capital:

ETH 2017: Všetci nakupovali no nikto si nebol istý, prečo má Ethereum hodnotu

ETH 2020: Ani experti si nie sú istí, o určuje hodnotu Etherea zatiaľ čo využiteľnosť siete neustále dosahuje nové maximá.

TOP 3 veci, ktoré by ste mali vedieť o globálnom trhu

Podľa Su Zhu je hodnota Etherea z veľkej časti určovaná časťou cyklu, v ktorej sa momentálne nachádzame. Ethereum sa teraz dostalo do nového cyklu a jeho hodnota pomaly narastá, zatiaľ čo pod povrchom to už vrie. Ethereum je podporené silnými fundamentami, zatiaľ to však nestačí na explozívny rast, aký sme videli v roku 2017. Aby sme sa ho dočkali, musí sa najprv spustiť nový PoS blockchain (jeho testovacia verzia zatiaľ funguje podľa očakávaní), ktorý poskytne oveľa väčšie rýchlosti a posunie Ethereum na úplne nový level.