Rekordné vklady v amerických bankách – Kde sa nabralo toľko nových peňazí?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Od počiatku svetovej pandémie sa zvýšili vklady v bankách o 2 bilióny dolárov. Ide o rekord, ktorý zaznamenal Federálny úrad na ochranu vkladov (FDIC). Len v apríli vzrástli vklady o 865 miliárd dolárov, čo je viac ako v predchádzajúcom období za celý rok.

Dočítate sa aj na Kryptomagazín FB.

Podľa FDIC viac ako dve tretiny zisku smerovali do 25 najväčších inštitúcií. Podľa údajov spoločnosti JPMorgan Chase, Bank of America a Citigroup, najväčšie americké banky podľa aktív rástli v prvom štvrťroku oveľa rýchlejšie ako zvyšok odvetvia.

Nasledujúci graf ukazuje objem bankových vkladov za posledné dva roky

Vklady komerčných bánk

Vklady komerčných bánk

Odkiaľ sa peniaze berú?

Zisky boli tak či onak poháňané reakciou na pandémiu – vláda uvoľnila stovky miliárd dolárov na podporu malých podnikov a jednotlivcov prostredníctvom stimulov a dávok v nezamestnanosti. Federálny rezervný systém začal ťažbu na podporu finančných trhov, vrátane programu neobmedzeného nákupu dlhopisov.

Keď štáty začali v marci odstavovať podniky vrátane spoločností Boeing a Ford, okamžite čerpali z úverov desiatky miliárd dolárov. A tieto peniaze boli spočiatku zaparkované v bankách poskytujúcich tieto pôžičky.

Veľké banky tiež obsluhovali veľké množstvo zákazníkov v rámci programu ochrany výplat, čo je vládne úsilie vo výške 660 miliárd dolárov na podporu malých podnikov. Keďže veritelia väčšinou zabezpečovali existujúcich zákazníkov, peniaze sa prvýkrát dostali na bankové účty firiem, ktoré pôžičky uľahčili.

Miera osobných úspor zaznamenala v apríli rekordných 33 %, uviedol Úrad pre ekonomickú analýzu USA minulý mesiac. Osobný príjem sa v tom istom mesiaci v skutočnosti vyšplhal o 10,5 %. Bolo to vďaka stimulačným platbám v hodnote 1 200 USD a dávkam v nezamestnanosti, ktoré v niektorých prípadoch predstavovali viac ako pravidelný príjem pracovníka.

Všetky tieto peniaze prúdili na bankové účty. Generálny riaditeľ Bank of America Brian Moynihan minulý mesiac pre CNBC povedal, že pri kontrole účtov so zostatkami pod 5 000 dolárov v skutočnosti v nich bolo až o 40 % viac peňazí ako pred pandémiou. Nasledujúci graf zobrazuje nárast vkladov podľa jednotlivých bánk od Q4/2019 po Q1/2020.

Rast vkladov podľa bánk

Rast vkladov podľa bánk od Q4/2019 do Q1/2020

Ak je rozmach vkladov iba jedným z krokov, ktoré sa podnikli s cieľom utlmiť finančnú škodu spôsobenú pandémiou, zostáva nám pozerať sa na to, aké sú konečné následky. Niektorí odborníci vidia kolaps dolára spojený s vyššou infláciou. Iní vidia bublinu na akciovom trhu.

Jeden z dôsledkov sporiteľov bude okamžitejší – banky určite znížia svoje už aj tak úbohé úrokové sadzby, pretože nepotrebujú viac vašich peňazí. O historicky najnižších sadzbách sa dočítate viac TU.

Záver

Miera osobných úspor zaznamenáva historicky najvyššie čísla. Banky sú zaplavené peniazmi a pravdepodobne sa budú naďalej znižovať úrokové sadzby, ktoré sú už teraz rekordne nízke. Zisky boli tak či onak poháňané reakciou na pandémiu.

Čítajte ďalej

https://kryptomagazin.sk/masivny-rast-trhu-kryptomien-do-roku-2030-kolko-ludi-ich-bude-pouzivat-o-10-rokov/

 

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.