Ethereum 2.0 sa chystá na svoj prvý hard-fork!

1

Ťažko tomu uveriť, no Ethereum 2.0 Beacon Chain funguje už 2,5 mesiacov a čoskoro ho čaká prvý hard-fork! Zameraný bude na bezpečnosť a prinesie aj novú funkcionalitu. Vo všeobecnosti však ide iba o povrchové úpravy. Hlbšie zmeny protokolu si Ethereum Foundation necháva na neskôr.

Vitalik Buterin tento hard-fork nazval príznačne HF1.

Paralelný vývoj Ethereum 2.0 beží veľmi rýchlo

Ako sme písali v decembri, vývoj ETH 2.0 už teraz pobeží veľmi rýchlo. Vitalik Buterin pred Vianocami predstavil novú roadmapu, ktorá umožňuje paralelne pracovať na rôznych funkciách nového blockchainu a uviesť ich do produkcie hneď, ako budú hotové.

Vysvetlenie Vitalikovej roadmapy pre vývoj Etherea nájdete v tomto článku.

Ethereum 2.0 light client prichádza do produkcie!

Prvá takáto funkcionalita je hotová. Nový PoS chain získa podporu pre light klienta! Ide o implementáciu nodu, ktorá nevyžaduje toľko miesta na disku, ani priveľa výpočtového výkonu.

Nový light klient je ideálny pre mobilné peňaženky a zvýši decentralizáciu tejto siete. Walletky sa tak nebudú musieť spoliehať na externé služby, ktoré by im dodávali dáta o blockchaine.

Oprava bezpečnostných chýb Beacon Chainu

Tesne pred spustením Beacon Chainu sa ukázalo, že má isté slabiny. Veľmi šikovní hackeri by mohli presne načasovať útok, ktorým by dokázali reorganizovať bloky. Na takýto útok by im pritom stačil relatívne malý počet validátorských uzlov.

Zatiaľ o nič nejde, veď Beacon Chain nespracováva žiadne transakcie. V budúcnosti by však takýto high-tech útok mohol narobiť poriadne škody. Nadchádzajúci hard-fork ETH 2.0 však našťastie chybu opraví.

Slashing bude férovejší – Koniec trestania za výpadky internetu!

HF1 hard-fork tiež zníži technologickú náročnosť spravovania validátorského nodu. V súčasnosti platí, že ak uzol nereaguje, je za to penalizovaný a stratí časť stakovaného Etherea.

To je nefér hlavne pre malých stakerov, ktorí majú server doma a v prípade výpadku internetu či elektrickej energie ich sieť trestala. Nový slashing bude rozlišovať medzi prerušovanou a nepretržitou nečinnosťou jednotlivých uzlov.

Penalizácia za inaktivitu sa bude kvadraticky zvyšovať. To znamená, že v prípade krátkodobého výpadku prídete o pár centov, ale ak vám server nebude fungovať dva týždne, tresty budú obrovské.

Čo čaká Ethereum 2.0 v budúcnosti?

HF1 hard-fork prináša dôležité vylepšenia a pripravuje sieť na budúcnosť. Aktuálne Beacon Chain nespracováva žiadne transakcie a vývojári testujú jeho stabilitu a robustnosť. V roku 2021 však očakávame uvedenie sharding protokolu, ktorý výrazne zvýši rýchlosť celej siete, umožní škálovanie výkonu a nakoniec budú pridané aj transakcie a smart kontrakty.

Ethereum 1.0 chain je v súčasnosti extrémne zahltený. Úspešné DeFi projekty ho vyťažujú na maximum a posielať Ethereum z jednej peňaženky na druhú stojí desiatky dolárov. Ethereum 2.0 tento problém vyrieši. No musíme si počkať na ďalšie hard-forky.

Aké vylepšenia čakajú Ethereum 2.0 v najbližších rokoch? Podrobne sme to rozobrali na streame na kanále BitLink. Odporúčame vypočuť si to. A prihláste sa na odber nášho kanálu, nech nezmeškáte naše video spravodajstvo.

Disclaimer/ Tento článok slúži iba pre prehľad, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Mathias

Nie je potrebný žiadny hardfork, stačí prejsť na Tezos, ktorý má už všetky problémy etherea vyriešené