ETH 2.0 neprinesie zásadné zmeny – sú očakávania príliš vysoké?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ethereum uviedlo, že prechod na Proof-of-stake bude dokončený do konca roku 2021. Zdôraznili však, že „energetické potreby zostávajú nezmenené” v porovnaní so starým algoritmom Proof-of-work. Aj keď sa nové zavedenie môže javiť ako príťažlivé, implementované softvérové ​​aktualizácie nebudú riešiť dlhodobé problémy siete.

Ethereum v súčasnosti používa metódu PoW, ktorá umožňuje iba asi 15 transakcií za sekundu – čo je zhruba dvojnásobok rýchlosti bitcoinového blockchainu. Výsledkom je, že poplatky spoločnosti Ethereum sú pomerne vysoké. Pretože existuje len málo transakcií za sekundu, náklady na rýchlejšie spracovanie sa stávajú konkurencieschopnými.

Pozrite si taktiež poslednú analýzu ceny – Analýza Ethereum a Uniswap – Bullish trend je na dosah

Zlé používateľske skúsenosti sú ďalším významným problémom, ktorému platforma Ethereum čelí, napriek tomu sa všeobecne prehliada. Výsledkom je, že väčšina používateľov, ktorí by mohli mať záujem o používanie aplikácií decentralizovaného financovania (DApps) alebo trhu NFT, sa tomu vyhnú. Väčšina používateľských rozhraní je nielen neintuitívnych, ale majú aj dostatok vzdelávacích zdrojov.

ETH/USD 4H. Zdroj: TradingView

ETH/USD 4H. Zdroj: TradingView

Upgrade na ETH 2.0 veľmi nepomôže

Zmeny majú byť ohľaduplnejšie k životnému prostrediu a zároveň majú urýchliť spracovanie transakcií. Okrem týchto vylepšení sa predpokladá, že programovací jazyk blockchain sa vyvinie zo štandardného Ethereum Virtual Machine (EVM) na ten, ktorý môžu používať vývojári používajúci jazyk C ++ alebo Rust. To uľahčuje kódovanie priamo v prehliadači.

Aj keď je Proof-of-stake navrhnutý tak, aby znižoval náklady na spotrebu energie, výkon siete je možné zvýšiť, iba ak sa zníži časovanie blokov alebo veľkosť blokov.

Pokiaľ ide o užívateľskú skúsenosť, Ethereum naďalej vo veľkej miere zaostáva, čo Ethereum musí v budúcnosti vyriešiť.

Podarí sa Ethereu prekonať Bitcoin? Čítajte tu – Bitcoin je príliš pomalý a preto ho Ethereum porazí – tvrdí zakladateľ Cardana!

Ďalším problémom je, že transakcie majú dlhé periódy na potvrdenie. Tie majú okrem pretrvávajúcich ťažkostí s poplatkami obvykle za následok oneskorenie, asynchrónne odoslanie transakcie a potvrdzovacie správy. Používateľ často nedostane potvrdenie ihneď po dokončení transakcie.

Nie je jasné, či očakávané zmeny dokážu naplniť to, čo upgrade sľubuje. Je nepravdepodobné, že Eth 2.0 prinesie podstatný rozdiel pre kohokoľvek mimo komunity Etherea. Ethereum 2.0 je tak v súčasnosti skôr kozmetickým vylepšením.

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.