Bitcoin a JPMorgan
Bitcoin a JPMorgan. Zdroj: Shutterstock.com/Hi my name is Jacco/viewimage

Spustenie salvádorského projektu používania kryptomien samozrejme neprebehlo úplne hladko. Takéto obrovské zásahy do ekonomiky jednoducho so sebou prinášajú aj problémy, s ktorými sa spočiatku neráta. Podľa poslednej analýzy JPMorgan sa denná platobná aktivita v Salvádore vyšplhala nad úroveň 1 % celkovej hodnoty Bitcoinu, ktorý bol presunutý medzi krypto peňaženkami za posledný rok.

Prečítajte si tiež: Salvádor prijme BTC za zákonné platidlo – z výnosu sa nebudú platiť dane

Bitcoin stráca jeden zo svojich základných znakov

Jedna z najväčších amerických a svetových bánk JPMorgan už od prvého momentu kritizuje Salvádor za prijatie Bitcoinu ako zákonného platidla. Podľa agentúry Bloomberg sa skupina ekonómov JPMorgan vedená Stevom Palaciom obáva veľkého napätia a tlaku, ktorý bude vyvinutý na sieť Bitcoinu.

Môže vás zaujímať: Salvádor rozdá každému občanovi Bitcoin – v akej hodnote?

Podľa odborníkov americkej banky je prevažná časť objemov obchodovania s Bitcoinom internalizovaná s najväčšími krypto burzami. To znamená, že viac ako 90% BTC nezmenilo za posledný rok svojho majiteľa. Prijatie Bitcoinu za zákonné platidlo má teda veľkú nevýhodu, a to obmedzenie schopnosti Bitcoinu, ktorý slúži najmä ako výmenné aktívum.

“Denná platobná aktivita v Salvádore by predstavovala 4% nedávneho objemu transakcií v reťazci a viac ako 1% celkovej hodnoty tokenov, ktoré boli v minulom roku prevedené medzi peňaženkami.”

Prijatie Bitcoinu je povinné pre celú krajinu

Ekonómovia JPMorgan však poukazujú aj na ďalšie možné aspekty a problematické faktory. Neustále sa zvyšujúca nerovnováha dopytu po konverzii BTC a USD by mohla výrazne poškodiť likviditu USD.

Salvádorský prezident Nayib Bukele ihneď po schválení zákonov vyhlásil, že akceptovanie Bitcoinu bude povinné pre všetky podniky. Svetové finančné regulačné orgány sa najviac obávajú možných právnych a finančných dôsledkov.

Naši traderi pre teba každý deň pripravujú denný update trhu, analýzy a signály. Pridaj sa do našej VIP skupiny a nezmeškaj dôležité pohyby na trhu.

Problém s poplatkami za Bitcoin – ako to plánuje Salvádor vyriešiť?