Po prvýkrát vo svojej relatívne krátkej histórii dokázal EOS spracovať v priebehu 24 hodín viac transakcií ako konkurenčná sieť Ethereum. Napriek nedávnym problémom s voľbami Block Producerov, kedy transakčné rýchlosti boli relatívne pomalé, teraz všetko nasvedčuje tomu, že EOS má našliapnuté dobrým smerom.
Získajte exkluzívne členstvo na Trading11 iba za 10 € mesačne.
EOS, ktorý bol vytvorený pôvodne na blockchaine Etherea a začiatkom júna tohto roku prešiel na vlastný mainnet sa v poslednej dobe nevyhol kritike, ktorá bola zameraná prevažne na jeho centralizovaný model riadenia. O tejto problematike sme písali vo viacerých správach, ich sumár si môžete prečítať v článku EOS – všetko čo by ste radšej nechceli vedieť.
EOS pokoril hranicu 700 000 transakcií za jeden deň
Napriek negatívnym ohlasom však tejto blockchain platforme nemožno uprieť jednu vec – kapacitu transakcií, ktorú je schopná spracovať.
V stredu, 11. júna, sa EOSu podarilo dosiahnuť historický rekord svojej siete v počte spracovaných prevodov za posledných 24 hodín. Block Produceri zvládli validovať 727 334 transakcií, čím sa im v daný deň podarilo predbehnúť aj ich hlavného konkurenta – Ethereum, na sieti ktorého prebehlo približne 680 000 prevodov.
Ešte zaujímavejším faktom však je, že tento stav nezaťažil sieť na viac ako 1 % maximálnej kapacity, zatiaľ čo sieť Etherea bola vyťažená na maximum.
Mohlo by vás zaujímať: Čím nahradiť platobný systém spoločnosti VISA? Predstavujeme kandidátov
Monitorovanie stavu siete
Aktuálny počet transakcií monitoruje stránka blocktivity.info, ktorá v peknej a zrozumiteľnej infografike porovnáva pre vybrané kryptomeny nasledovné údaje:
Aktivity – počet spracovaných transakcií za posledných 24 hodín
Average – priemerný počet uskutočnených prevodov za uplynulých 7 dní
Record – historicky maximálne množstvo transakcií, ktoré boli schválené počas 24 hodín
AVI (Activity Valuation Index) – index, ktorý je počítaný ako pomer trhovej kapitalizácie daného coinu a úroveň aktivity na jeho blockchaine. Východzia hodnota je stanovená číslom 1, ktoré je reprezentované vyššie zmieneným pomerom pre Bitcoin. Vyššia hodnota AVI teda pripadá coinom, ktoré majú nízku trhovú kapitalizáciu, pričom ale spracovávajú veľké množstvo transakcií.
CUI (Capacity Utilization Index) – index predstavuje využitie blockchainu a zostávajúcu dostupnú kapacitu. Slúži na porovnanie uskutočnených prevodov, pričom v percentuálnej miere vyjadruje nakoľko dané prevody sieť vyťažili.
V čase písania článku sa situácia mierne zmenila, čo dokumentuje obrázok nižšie.
Aktuálne Ethereum znovu spracováva viac transakcií ako EOS, ale dôležité je zamerať sa na CUI hodnoty. Tie jasne ukazujú, že Ethereum dosiahlo maximálnu kapacitu siete a na zvalidovanie čaká približne 16 000 prevodov.
Popri tom, sieť EOS je vyťažená len na 0,3 %, čo znamená, že priestoru na ďalšie transakcie je viac ako dosť. Vyššie uvedené fakty podčiarkuje aj zmienený AVI index, kde EOS dosahuje úroveň 31 bodov, kým jeho konkurenčný náprotivok, Ethereum, má len 7 bodov.
Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.
Záver
Momentálne sa EOS blíži k magickej hranici 1 milión transakcií za deň. Či ide o reálne prevody vykonané bežnými užívateľmi z danej metriky nie je jasné, takže môže isť aj o testovanie siete jej tvorcami. Nič sa však nemení na tom, že táto platforma má kapacitu na dosiahnutie naozaj obrovského množstva spracovaných transakcií.
Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.
NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.
Zdroj:
cryptovest.com
blocktivity.info