Spoločnosť AMD nedávno Intelu vypálila rybník po tom, čo svetu predstavila nové Ryzeny rady 5000. Tieto procesory zničili CPU-čka od Intelu prakticky vo všetkých kategóriách. Či už ide o jednovláknový alebo viacvláknový výkon, podporu PCI-E 4.0, cenu alebo počet jadier, AMD jednoducho vyhráva.

I keď v Európe to s cenou nebude tak ružové. Pravdepodobne budú drahšie než tie od Intelu. AMD však ešte nepovedalo posledné slovo a až predstaví všetky procesory novej série, Intel nebude mať šancu.

Po predstavení štvorice procesorov však očakávame aj ďalšie modely. Ryzen 3700 bol najlepšie predávaným procesorom so Zen 2 architektúrou. Taktiež nám chýba menej výkonný Ryzen 9 5900. O oboch však unikli nejaké informácie.

12-jadrový Ryzen 9 5900 so spotrebou 65W

Podľa informácií od Patricka Schura AMD pripravuje minimálne dva nové modely. Ten s kódovým označením 100-000000062 má patriť 12-jadrovému monštru, ktoré však bude mierne podtaktované tak, aby ťahalo iba 65W. Pri boost frekvencii však potiahne až 88W. K dispozícii bude mať 64 MB L3 cache a vyrobené bude 7 nm výrobným procesom spoločnosťou TSMC.

Bohužiaľ, je dosť možné, že tento model nebude voľne dostupný v obchodoch. K procesoru Ryzen 3900 totiž mali prístup iba výrobcovia celých PC systémov resp. business zákazníci, ktorí si potrpia na výkon.

Prečítajte si viac o novej Zen 3 architektúre a Ryzen 5000 procesoroch. Predstavenie sme pre vás zhrnuli tu: AMD ničí Intel, nové Ryzen 5000 CPU so Zen 3 architektúrou – Modely, cena a všetko čo potrebujete vedieť

8-jadrový Ryzen 7 5700X – Nový best-seller?

Ako sme písali vyššie, Intel má v súčasnosti v niektorých regiónoch menšiu výhodu. Svoje procesory tak totiž predáva lacnejšie. Napríklad Intel Core i7 10700K teraz v zľave kúpite za necelých 400 €, zatiaľ čo Ryzen 5800X vás vyjde na 440 €. Je však výkonnejší, takže to dáva zmysel.

Skutočnou konkurenciou Intelu v “sedmičkovej” kategórii však bude pravdepodobne slabší osemjadrový Ryzen 5700X. Jeho dizajn bude založený na jednom čiplete, takže očakávame iba 32 MB L3 cache a taktiež pôjde o 65W CPU. Takt bude mať o niečo nižší, než 3,8 – 4,7 GHz.

Na záver je vhodné poznamenať, že všetky informácie v tomto článku sú nepodložené. Istotu budeme mať až sa AMD rozhodne predstaviť tieto procesory. Očakávame taktiež nové 4-6 jadrové CPU-čka najnižšej rady, ktoré zatočia s Intel i3 procesormi.

AMD nepracuje iba na ďalších Zen 3 procesoroch. Chystá pre nás aj grafické karty Big Navi, ktoré majú konkurovať Nvidii. Informácie o nich nájdete v tomto článku:

Unikli špecifikácie AMD Big Navi GPU! Budú lepšie než Nvidia 3080?