Elon Musk: Ako sa zo šikanovaného chlapca stal miliardár a fanúšik kryptomien

Off topic
Elon Musk. Zdroj: shutterstock.com/Phil Stafford
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Elon Musk sa stal osobnosťou, ktorá v poslednej dobe priťahuje čoraz viac pozornosti. Nielen pre jeho bohatstvo a firmy, ale aj vplyv, ktorý Musk má v globálnom meradle. Jedni ho pre jeho názory a vplyv kritizujú, zatiaľ čo pre iných predstavuje prototyp vizionára a zástancu slobody slova. Aký je však jeho príbeh? Ako sa z šikanovaného a utiahnutého chlapca stal jeden z najvplyvnejších ľudí 21. storočia?

Detstvo

Musk, celým menom Elon Reeve Musk, sa narodil v africkom štáte Pretória (Južná Afrika). Jeho otec bol inžinier a matka modelka. Rodičia sa rozviedli v roku 1980 a Musk spolu s bratom Kimbalom trávili veľa času s otcom, hoci boli v starostlivosti matky. Rebelské sklony a nezávislé myslenie sa u Elona prejavili už v detstve, keď odmietol otcov tlak ísť na vysokú školu v Afrike a odcestoval do Kanady.

Školské prostredie dalo Muskovi zabrať. Keďže vynikal inteligenciou nad svojimi spolužiakmi, dostával sa často do problémov. Stal sa terčom šikany. V ôsmej triede ho jeho spolužiaci zbili, zhodili zo schodov a kopali do hlavy dovtedy, kým neprišiel o vedomie. Dôvodom mala byť nielen intelektuálna prevaha, ale aj fyzická krehkosť.

V roku 2021 Musk priznal, že trpí poruchou autistického spektra, konkrétne Aspergerovým syndrómom. To by vysvetľovalo, prečo sa tak odlišoval od svojich spolužiakov a prečo si jeho rodičia pôvodne mysleli, že je hluchý. Musk bol totiž veľmi utiahnuté dieťa.

Elon Musk

Elon Musk. Zdroj: shutterstock.com/Kathy Hutchins

Čítaj tiež: Kryptomagazin.sk hľadá nové posily do tímu – chceš aj ty tvoriť obsah spoločne s nami?

Štúdium a prvé úspechy

Ako sme vyššie spomenuli, Musk nechcel ísť na vysokú školu v Južnej Afrike. Aby sa vyhol povinnej vojenskej službe, rozhodol sa aj napriek nesúhlasu oboch rodičov odcestovať do Kanady. Tu začal dva roky študovať na Queen’s University v Kingstone v Ontáriu a potom získal štipendium na University of Pennsylvania. Počas štúdia zúžitkoval svoju geniálnu pamäť, ktorá mu umožnila rýchlo si zapamätať fakty, štatistiky a údaje.

Keď mal 24, spolu s bratom Kimbalom založili firmu Zip2, ktorú v roku 1999 bratia predali za 307 miliónov dolárov. V tom istom roku založil ďalšiu spoločnosť X.com. Tá bola zameraná na finančné služby a platobné transakcie. Neskôr v roku 2000 prišlo k fúzii so spoločnosťou Confinity. Spoločne tak v roku 2001 vznikla firma PayPal, ktorá funguje dodnes.

Muskova fascinácia vesmírom sa pretavila do myšlienky založiť si vlastnú spoločnosť na výrobu rakiet, ktoré by umožnili kolonizáciu vesmíru. Tak vznikla spoločnosť SpaceX. Ďalšou úspešnou firmou Muska je Tesla, ktorú Elon nezaložil, ale postupne prevzal od Martina Eberharda a Marca Tarpenninga, pôvodných zakladateľov. Tesla sa špecializuje na výrobu elektromobilov a v posledných rokoch priťahuje čoraz väčšiu pozornosť investorov.

Tesla

Tesla priťahuje čoraz väčšiu pozornosť investorov. Zdroj: shutterstock.com/Vitaliy Karimov

Bohatstvo, kryptomeny a vplyv

Vďaka úspešným projektom sa z Muska stal najbohatší človek na zemi. V rebríčku tak prekonal osobnosti ako Bill Gates, Warren Buffett či Jeff Bezos. Musk upútal pozornosť ľudí nielen svojím veľkým bohatstvom, ale aj výstredným správaním a liberálnymi názormi. Svojho syna s hudobníčkou Grimes nazval X AE A-XII Musk (X Æ A-Xii), čo sa pôvodne chápalo ako vtip. No nebol. Potom, ako začali byť ľudia blokovaní na sociálnej sieti Twitter pre svoje názory, ktoré neboli v súlade s progresívno-ľavicovou ideológiou, sa Musk začal zaujímať o odkúpenie siete.

Vplyv Muska bádať aj v oblasti kryptomien. Zatiaľ čo donedávna boli kryptomeny okrajovou záležitosťou úzkeho okruhu fanúšikov kryptografie a investičných špekulantov, Musk ako vysoko vplyvný a bohatý človek toto odvetvie popularizoval. Do širšej pozornosti dostal nielen Bitcoin, ktorý istý čas akceptovala Tesla ako platidlo, ale predovšetkým kryptomenu Dogecoin, ktorá z jeho vplyvu ťaží dodnes.

Záujem veľkých hráčov a vplyvných osobností o kryptomeny môže celému odvetviu napomôcť v lepšej adopcii a záujmu inštitúcií. V súčasnosti síce sektor zažíva opäť ťažšie obdobie, no mnohí analytici sa zhodujú v tom, že kryptomeny tu už s nami ostanú.

Čítaj ďalej: Pozor! Po FTX má problém ďalšia kryptomenová burza Crypto.com. Hrozí scenár krachu?

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Catslap PC banertxb