O tom, že Shanghai hard fork na ethereu sa blíži, sme vás už informovali. Poďme si ale povedať bližšie, čo to vlastné znamená.
Čo je to Shanghai hard fork?
Shanghai hard fork je nadchádzajúca aktualizácia etherea, ktorá umožní výber držaných mincí (ETH staking).
Doteraz bol staking etherea jednosmernou cestou. Čo znamená, že investori mohli vložiť ethereum do Beacon chain, aby podporili Proof of stake na ethereu, ale nebolo možné ho vybrať. Posledná inovácia to umožní.
Lido a ethereum staking
Projekty LSD (liquid staking derivates), ako napríklad Lido, umožnili ľuďom uložiť svoje mince a získať tokeny, ako napríklad obchodovanie stETH, za cenu takmer 1:1 k ETH, ktoré by sa potom dali znova použiť v rôznych protokoloch DeFi.
Lido je popredným projektovým účtovníctvom projektov LSD s takmer 5,6 milióna uložených mincí a 31% podielom na trhu. Zvyšný podiel na trhu vyzerá nasledovne:
Nastane veľký prepad?
Samozrejme nie všetky vložené mince budú dostupné na výber naraz. Denne bude možné vybrať maximálne 50 400 ethereí, čo je maximálny potenciálny predajný tlak okolo $90 miliónov denne.
Pozrime sa na fakty:
- Vyše 57% investorov, ktorí majú uložené mince, mali prístup k likvidite už mnoho mesiacov, čo znamená, že to pre nich nebude nič nové a tým pádom sa domnievame, že investori nemajú reálny dôvod predávať svoje tokeny.
- Ďalším dôvodom je fakt, že viac ako 72% investorov držiacich ethereum je v strate, dá sa tým pádom predpokladať, že keďže väčšina týchto investorov dlhodobo držia, tým pádom majú malú finančnú motiváciu predávať so stratou.
Inovácia môže spôsobiť krátkodobý predajný tlak, ktorý bude pravdepodobne významný pre ethereum aj altcoiny a navyše obchodný pár ETH/BTC sa pohybuje momentálne na supporte.”
Regulátori a obrovské pokuty
K dvom predošlým bodom sa môže pridať aj panika na trhu a to tak, že regulátori zasiahnu voči platformám a protokolom etherea (napríklad Kraken nedávno dostal od SEC pokutu 30 miliónov dolárov za poskytovanie služby „Ethereum staking” – o tomto sme vás informovali v predošlom článku) je preto veľmi pravdepodobné, že regulátori zaútočia aj na burzy ako Coinbase alebo iné „decentralizované” staking protokoly.
Od poslednej veľkej „merge” aktualizácie sa počet mincí znížil o 0,12 % a táto inovácia má dlhodobo pozitívny dopad pre ekosystém.
Faktor, ktorý ovplyvní trh v krátkodobom horizonte
Základné príslovie, „v krypte nikdy nič nie je isté”, stále platí a vždy ide skôr o množinu faktorov, než o jednu jedinú novinku. A aj preto je tento článok len jeden z viac faktorov, ktorý v blízkej dobe môže ovplyvniť cenu. Z dlhodobého hľadiska si nesie ethereum so sebou obrovský potenciál, ktorého súčasťou sú aj menšie projekty, ktoré „bežia” na sieti a ktoré sme vám priblížili v článku o SingularityNET.
Mohlo by ťa zaujímať: Najziskovejšia kryptomena týždňa prekonáva ziskovosť celého trhu