Ceny nehnuteľností klesajú už vyše roka, no napriek tomu si vlastné bývanie mnohí Slováci stále dovoliť nemôžu. Podľa denníka Pravda dostupnosť bývania klesla na úroveň spred 15 rokov. Napriek tomu náklady na hypotéky stále nedosahujú úroveň z obdobia rokov 2006 až 2008.
Ceny nehnuteľností už veľmi neklesnú
Rast úrokových sadzieb nedokáže kompenzovať ani pokles cien nehnuteľností, čo spôsobuje neustále sa znižujúcu dostupnosť bývania. Záujemcovia totiž nedostanú taký vysoký úver ako v čase, keď úrokové sadzby boli blízko nule. Očakáva sa, že ceny nehnuteľností budú aj naďalej klesať. Drahé hypotéky totiž odrádzajú záujemcov od kúpy, čo tlačí ceny nadol. Pokles cien nehnuteľností však nebude dramatický, ale skôr mierny.
Výsledkom tejto situácie má byť zvýšený záujem o podnájom. Kým v minulosti bol úver jasne výhodnejší ako podnájom, v súčasnosti tomu už tak nie je. Napriek tomu sa objavuje náznak zlepšenia v dostupnosti, keďže začali rásť reálne mzdy. Medziročný rast priemernej nominálnej mzdy v druhom štvrťroku 2023 dosiahol na Slovensku 9,9 %, čo je druhé najrýchlejšie tempo za posledných 15 rokov.
Slováci musia zarábať na vlastné bývanie najdlhšie v EÚ
Nedávno sme informovali o tom, že Slováci musia vynaložiť až 14,1 ročných platov v hrubom na to, aby si mohli kúpiť vlastné bývanie. Je to zároveň najvyššie číslo spomedzi všetkých krajín v Európe. Ak berieme do úvahy pomer príjmov a výdavkov, Bratislava je dokonca druhé najdrahšie mesto po Amsterdame s hodnotou 14,6 ročných miezd.
Slovensko má stále pomerne lacné hypotéky
Základná úroková sadzba od Európskej centrálnej banky (ECB) sa v čase písania článku nachádza na úrovni 4,25 %. Centrálna banka zvyšovala sadzbu 9-krát po sebe, čo je najviac od finančnej krízy z roku 2008. Zaujímavosťou však je, že Slovensko je jednou z lacnejších krajín v oblasti hypoték.
Napriek prudkému nárastu úrokových sadzieb majú Slováci o hypotéky stále záujem. Ak sa zaujímate o konkrétne sadzby jednotlivých komerčných bánk na Slovensku, odporúčame prečítať článok Vieme koľko stoja hypotéky. Veľký prehľad úrokových sadzieb slovenských bánk.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Čo môžeme očakávať?
Ak by sme mali zhrnúť súčasný stav trhu s vlastným bývaním, z dlhodobého hľadiska k zlepšeniu pravdepodobne nedôjde. Ceny nehnuteľností už veľmi neklesnú a dlhodobo budú skôr rasť. Rast reálnej mzdy to nevykompenzuje a Slovákom bude aj naďalej trvať veľmi dlho, kým si zarobia na vlastné bývanie. Úrokové sadzby klesnú, čo spôsobí síce lacnejšie hypotéky, no dopyt po nich narastie, zvýši sa aj dopyt po vlastnom bývaní a ceny nehnuteľností stúpnu.
Mohlo by ťa zaujímať: Máte problém so splácaním hypotéky? Toto vám môže pomôcť