Čo ak mi príde na peňaženku Bitcoin
Čo ak mi príde na peňaženku Bitcoin. Zdroj: shutterstock.com/Prostock-studio

Občas sa stane, že niekomu na peňaženku pristane isté množstvo bitcoinov neznámeho pôvodu. Potvrdilo to aj niekoľko používateľov sociálnej siete quora, ktorých v otázkach zajímalo, čo majú za takýchto okolnosti robiť. Nechať si ich, alebo nahlásiť ich na políciu?

Dostať Bitcoin z náhodnej adresy je náhoda…

Aj keď sa omyl niekedy môže stať, je to veľká náhoda, keď sa niekto pomýli a pošle peniaze na cudziu adresu. V prípade omylu môžu nastať 2 možnosti. Buď adresa vôbec neexistuje a Bitcoin sa vráti naspäť, alebo skutočne napíšeme omylom správnu adresu cudzej osoby a tá naše bitcoiny dostane. Častejší problém u používateľov je, že zvolia nesprávnu sieť. Oveľa ťažšie sa potom vracajú naspäť prostriedky. Viac o téme nesprávne zadanej adresy sme spracovali v tomto článku: Čo robiť, ak som Bitcoin a iné kryptomeny poslal na zlú peňaženku a ako takejto chybe predísť?

Častokrát sa stáva, že Bitcoin na danú peňaženku niekto pošle za nejakým účelom. Napríklad preto, aby pozametal za sebou stopy nelegálnej trestnej činnosti, napríklad keď ide o hacknutie burzy.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čo ak mi pristane Bitcoin na peňaženku?

V prípade, že ide o sumu v rádoch desiatok eur to nemusí riešiť ani samotný odosielateľ. Podľa zákona § 135 Občianskeho zákonníka č. 40/1964 Zb. v znení neskorších predpisov kto ako prvý nájde, alebo obdŕži danú vec, alebo peňažný kapitál, je jej nálezcom. Ak sa vlastník nedá vyhľadať alebo je neznámy, čo v prípade kryptomien bude najčastejšia možnosť, nálezca je povinný svoj Bitcoin alebo iné kryptomeny odovzdať optimálne policajným orgánom.

Ak sa o vec nikto do 1 roka neprihlási, majetok pripadá štátu a nálezca má nárok na 10 % z nálezného. Nálezca má právo na 10 % aj v prípade, ak osoba je známa alebo sa neskôr prihlási k nájdenej veci. K odmene si môže pripočítať aj náklady na uchovanie či odovzdanie stratenej veci.

Nájdená peňaženka na ceste
Nájdená peňaženka na ceste. Zdroj: shutterstock.com/tommaso79

Prečo si bitcoiny nenechať?

Ak daná osoba neodovzdá stratenú vec, podľa vyjadrení policajného zboru sa môže dopustiť protiprávneho konania, ktoré je možné charakterizovať ako priestupok, alebo v niektorých prípadoch aj ako trestný čin. Navyše, vlastník v prípade, ak nebude ochotný spolupracovať na vrátení, môže podať žalobu na nálezcu.

Nechať si Bitcoin u seba môže, samozrejme, predstavovať veľké výhody. Na druhej strane, prináša aj veľké riziko, na ktoré treba myslieť. Hlavne ak ide o veľké sumy v rádoch niekoľkých bitcoinov.

V súčasnosti má Bitcoin stále vysoko anonymnú sieť. Zvyšovaním regulácií a dohľadu nad kryptomenovými burzami sa každým rokom dá oveľa jednoduchšie vyhľadať pôvod kryptomien. Hlavne to platí v prípade, ak by sme obdŕžali kryptomeny z burz ako Binance alebo Coinbase, kde má každý svoje prostriedky overené cez občiansky preukaz.

Prečítaj si aj: 5 chýb, ktoré by sme nemali robiť, keď trhy klesajú

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance