Čo robiť, ak som Bitcoin a iné kryptomeny poslal na zlú peňaženku a ako takejto chybe predísť?

Plus Čo robiť ak pošlem Bitcoiny na zlu peňaženku
Čo robiť ak pošlem Bitcoiny na zlu peňaženku, zdroj: shutterstock.com/Wit Olszewski
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Poslať kryptomeny omylom na zlú peňaženku je nepríjemná situácia, ktorá sa v praxi stáva bežne. V niektorých prípadoch sa to dá zvrátiť, inokedy nie. V tomto návode sme pripravili niekoľko tipov, čo za takýchto okolností robiť a ako do budúcna eliminovať tieto zbytočné chyby.

Čo robiť, ak som poslal kryptomeny na zlú adresu?

V tomto prípade sú možné už iba 2 scenáre. Pokiaľ daná adresa vôbec neexistuje, tak sa kryptomeny vrátia naspäť na účet. Keďže kontrolný súčet je 32 znakov, pravdepodobnosť, že zadáte správnu adresu, ktorá po dekódovaní bude platná, je veľmi malá. Až v 4 294 967 295 zadaniach zo 4 294 967 296 nastane chyba a peniaze sa nepošlú na platnú adresu. Naopak, vrátia sa po kontrole siete naspäť.

V prípade, že máte skutočne nešťastie a adresa reálne existuje, mince sa pošlú na účet a nám zostáva už iba jediná možnosť, a to vystopovať majiteľa. Niekedy sa majiteľ peňaženky dá vyhľadať. V 99 % prípadoch to je veľmi zložité až nemožné, keďže blockchain nepozná niečo, ako evidenciu peňaženky na meno fyzickej či právnickej osoby. Všetky peňaženky sú anonymné a pokiaľ sám majiteľ o sebe nepovie, že toto je jeho peňaženka, tak nie možné ho overiť. Ak sa teda podarí kryptomeny reálne poslať na zlú adresu, je mizivá šanca sa ku kryptomenám opätovne dostať.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čo ak zadám adresu inej kryptomeny?

Používatelia často namiesto BTC adresy skopírujú LTC adresu a na tú odošlú peniaze. Vo veľa prípadoch samotná peňaženka výber vôbec neumožní, a teda netreba sa vôbec báť tohto omylu. Ak sa ale kryptomeny skutočne pošlú, tak opäť platí vyššie uvedené – ak adresa neexistuje, kryptomeny sa vrátia.

Kryptomeny poslané na nesprávnu sieť

Určite sa ti minimálne raz pri odoslaní kryptomien zobrazil formulár, ktorý zisťoval, cez ktorú sieť chceš poslať kryptomeny. Stáva sa, že keď chceme poslať napríklad stablecoiny USDT cez ERC-20 sieť, tak ich nakoniec omylom pošleme cez TRC sieť. Túto chybu najčastejšie robia používatelia sietí Etherea, Etherea Classic, Binance Smart ChainU a Polygonu pre podobný formát adries. Hneď na úvod si odporúčame skontrolovať sieť, ktorú ideme využívať. Ak daná peňaženka podporuje iba sieť Etherea (ERC-20), aby sme predišli komplikáciám, je potrebné zvoliť na druhej peňaženke tiež sieť Etherea.

Omylom poslané kryptomeny cez inú sieť ešte neznamenajú stratu. Závisí to predovšetkým hlavne od kryptomeny a peňaženky, ktoré použijeme. Na úvod je potrebné si skopírovať ID transakcie a v blockchaine sa pokúsiť vyhľadať, či sa transakcia zrealizovala. Potom musíme zistiť, či naša peňaženka podporuje aj druhú sieť, cez ktorú sme omylom poslali kryptomeny. Vo väčšine prípadov aj samotné peňaženky podporujú všetky známe siete. Pokiaľ ale daná peňaženka nepodporuje sieť ERC-20, ale iba TRC, tak je potrebné si nájsť takú, ktorá podporuje buď obe, respektíve primárne tu, kde sme mince omylom poslali.

Zhrnutie: Pokiaľ pošlete mince na nesprávnu sieť, vo väčšine prípadov sa nedeje nič vážne. Mince nám stále zostanú na privátnom kľúči, akurát sa musíme k nim dostať v niektorých prípadoch cez druhú peňaženku.

Môže ťa zaujímať: Ako kúpiť Bitcoin – Kompletný návod pre začiatočníka

Zrušenie transakcie

Aj keď kryptomeny ešte neboli potvrdené v sieti a neprišli cez jediný blok, tak nie je možné už zrušiť transakciu. Každá transakcia v blockchaine akejkoľvek kryptomeny najskôr vstúpi do mempoolu (skratka pre pamäťovú oblasť), a až potom ju potvrdia používatelia siete. V istých prípadoch zaťaženia siete sa môže v mempoole nahromadiť veľa transakcií, čo znamená, že potvrdenie bude trvať dlhšie. Pre urýchlenie transakcie je možné navýšiť poplatok a zaradiť sa na vyššie miesto mempoole.

Niekedy transakcia skutočne môže trvať aj niekoľko dní, a to aj napriek tomu, že nenastala žiadna chyba a dokonca ani nebola poslaná na zlú adresu. V praxi sa to stáva zriedka, hlavne v prípadoch, pokiaľ si za transakciu nechceme zaplatiť veľa. Aby sme mali istotu, že všetko prebehlo správne, je vždy dobré si skontrolovať blockchain danej kryptomeny, či sú peniaze skutočne na ceste na správne miesto a v akom stave je transakcia.

Ako sa vyhnúť týmto chybám?

Pred každým poslaním je dôležité si minimálne aspoň prvé 3 znaky odpredu aj odzadu skontrolovať. Ak niekto potrebuje 100-precentnú istotu, môže si skontrolovať znak za znakom. Vždy je lepšie obetovať minútu navyše na kontrolu transakcie, ako prísť ako stovky ak nie milióny eur v kryptomenách. Druhá dôležitá vec je kontrola danej kryptomeny, či som si skutočne nechal vygenerovať adresu kryptomeny, ktorú chcem použiť. Podobne to platí aj v prípade siete.

Posledná dôležitá rada je posielať kryptomeny po častiach. Platí, že vždy je lepšie prísť napríklad o 10 % celého kapitálu, ako o 100 %.

Prečítaj si aj: Ako ťažiť Bitcoin – návod, po ktorom by to mal zvládnuť každý!

Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.