Dosiahla inflácia v USA svoj vrchol?

Ekonomika Dosiahla inflácia svoj vrchol?
Dosiahla inflácia svoj vrchol? Zdroj: Shutterstock.com/Denys Kurbatov
BitmarketsBitmarkets

Inflácia v USA a v Európe je stále vysoká a podľa niektorých analytikov tempo rastu je už na vrchole. Tempo rastu inflácie a samotná výška inflácie sú dve rozdielne veci. Centrálne banky sa snažia tento boj vyhrať prostredníctvom zvyšovania úrokových sadzieb, čo na druhej strane môže spôsobiť recesiu ekonomiky.

Téma inflácie bola aj predmetom najnovšieho videa na youtube kanáli Bitcoin Magazine. Hosťom bol Andreas Steno, ktorý je redaktorom v Real Vision, spoluhostiteľom podcastu „Macro Trading Floor” a autorom blogu „Steno Signals” na Substacku. Diskusia sa predovšetkým týkala energetickej situácie v Európe a zvyšovania sadzieb.

Steno uvádza, že predseda Jerome Powell má úplne jasno v tom, že nechce prehrať boj s infláciou. Preto najbližšie obdobie môžeme očakávať podobný trend zvyšovania úrokových sadzieb. Naposledy FED zvýšil úrokové sadzby opäť o 75 bázických bodov, ako sme vás informovali v článku. Priemer členov FOMC dokonca očakáva, že FED do roku 2023 zvýši sadzbu až na 4,50 %.

Andreas Steno na rozhovore

Andreas Steno na rozhovore. Zdroj: Youtube / Bitcoin magazine

V rozhovore sa moderátor pýtal Stena, kde vidí vrchol inflácie v USA. Steno odpovedal, že inflácia pravdepodobne dosiahla vrchol alebo je blízko neho. Taktiež predpovedá, že pokles inflácie zaskočí väčšinu ľudí nepripravených.

Prečítaj si tiež: Globálna ekonomika bude na tom v roku 2023 ešte horšie, varuje šéf MMF. Aké sú dôvody?

Energetická kríza v Európe

V rozhovore bola jednou z hlavných tém aj energetická kríza v Európe. Pravdepodobne najväčším faktorom, ktorý prispel k šialenému rastu cien, bola skutočnosť, že európski lídri nariadili krajinám, aby sa ponáhľali naplniť svoje rezervy zemného plynu. To viedlo k tomu, že všetci naraz kupovali zemný plyn navyše a dopyt sa raketovo zvýšil a s ním aj ceny. V súčasnosti je trh pred vrcholom sezóny spotreby zemného plynu. Keďže sú zásobníky takmer plné, môže dôjsť presne k opačnému efektu a ceny začnú klesať.

Steno na záver dodal, že situácia je menej hrozivá v porovnaní s tým, čo propagujú média. Priznáva, že Európa zažije neľahkú zimu, no nemyslí si, že je to situácia, ktorá bude mať obrovský vplyv na civilizáciu.

Mohlo by ťa zaujímať: Banka Goldman Sachs varuje: akcie do konca roka klesnú ešte o 4 %. Klesať budú aj kryptomeny!

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.