Prezidentka ECB varuje: „Kryptomeny sú pre centrálne banky veľkou hrozbou. Musíme ich zastaviť, inak príde ďalšia kríza”

Novinky Kryptomeny sú hrozba
Kryptomeny sú hrozba. Zdroj: Shutterstock.com/pakie
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Kryptomeny predstavujú vážnu hrozbu pre tradičný bankový systém. S týmito slovami najnovšie prišla prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová.

Kryptomeny ohrozujú centrálne banky

Budúcnosť kryptomien v krajinách EÚ môže byť vďaka najnovším vyjadreniam prezidentky ECB ohrozená. Lagardeová sa obáva rastúcej popularity kryptomien, ktorá nespochybniteľne rastie. V budúcnosti môže byť podľa nej narušená stabilita a bezpečnosť centrálnych bánk.

Po týchto vyhláseniach môžeme s úplným pokojom konštatovať, že sa poprední európsky predstavitelia obávajú, a to oprávnene. Popularita kryptomien totiž každým rokom narastá a s ňou prichádza aj éra slobodného bankovníctva, ktorá je hrozbou pre tradičný bankový systém.

Lagardeová apelovala na banky, aby viac experimentovali s možnosťou digitálnych platieb.

My, centrálni bankári, fungujeme ako menová kotva týkajúca sa komerčných bánk a súkromných peňazí. Ak sa nebudeme podieľať na inováciách v oblasti digitálnych platieb, riskujeme, že stratíme líderskú pozíciu, ktorú sme zohrávali mnoho desaťročí,” uviedla Lagardeová.

Prečítaj si tiež: Komplexná analýza Etherea na roky 2025 – 2030. Aké sú cenové horizonty?

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Ak nezakročíme, príde ďalšia kríza

Slová, ktorými Lagardeová pokračovala, vyvolali množstvo otázok. Ľudia ich totiž vnímajú ako určitú formu vyhrážok. Podľa Lagardeovej ak banky nezakročia, vrátime sa do obdobia slobodného bankovníctva, ktoré v minulosti vyvolalo ekonomické krízy.

V období, keď centrálna banka nemala kontrolu nad bankovníctvom, viedlo to k obrovskej kríze. Príkladom môže byť 19. storočie. Chceme sa však vrátiť do týchto čias? Pravdepodobne nie,” uviedla Lagardeová.

Prezidentka ECB na záver dodala, že kryptomeny nemajú žiadnu hodnotu.

Súhlasíte s ňou? Je nutné sa obávať o budúcnosť kryptomien? Svoj názor môžete vyjadriť v sekcii komentárov.