Globálna ekonomika
Globálna ekonomika. Zdroj: shutterstock.com/Peshkova

Podľa predstaviteľky Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristaliny Georgievovej nás po pochmúrnom stave globálnej ekonomiky v roku 2022 stále nečaká pozitívna vyhliadka ani v budúcom roku. Keďže k dnešnému dňu zápasia najväčšie ekonomiky sveta s infláciou a zväčšujú preto úrokové sadzby, v budúcom roku sa bude globálna ekonomika spamätávať naďalej z tohto šoku.

Podľa Georgievovej centrálne banky v súčasnosti nemajú inú možnosť, ako naďalej zvyšovať sadzby s cieľom skrotiť infláciu, ktorá dosahuje rekordné výšky za niekoľko desaťročí. Pokiaľ sa však nepodarí aspoň čiastočne bankám dostať infláciu pod kontrolu tento rok, budúci rok môže byť ešte horší, ako rok 2022 z hľadiska ekonomických prognóz, povedala šéfka MMF v rozhovore pre CNN.

Kríza životných nákladov

Ruská federácia tento týždeň oznámila mobilizáciu 300 000 mužov, podľa neoficiálnej správy ide až o 1 milión vojakov, ktorí majú byť zapojení do vojenského konfliktu na Ukrajine. Toto rozhodnutie je signálom, že konflikt na Ukrajine stále nie je ani zďaleka vyriešený a v blízkej dobe ani nebude. To je z hľadiska globálneho ekonomického vývoja negatívna správa, ktorá má dominový efekt na rôzne odvetvia.


Inflácia v USA je ešte stále v rastúcom trende, a to aj napriek miernym poklesom. Zdroj: tradingeconomics.com

Georgievová upozorňuje na bolestivú špirálu rastu cien potravín a energií po celom svete, ktorú nazýva „krízou životných nákladov“. Potraviny a energie sú totiž základné zdroje, bez ktorých človek nemôže žiť.

Rozhodujúcou otázkou, ktorá stojí pred nami, je obnovenie podmienok pre rast, a cenová stabilita je práve takouto rozhodujúcou podmienkou,“ povedala Georgievová v rozhovore. Podmienky na rast sú však možné len vtedy, ak sa centrálnym bankám podarí zastaviť parabolický rast inflácie. V blízkej budúcnosti tak nemajú trhy očakávať, že sa politika centrálnych bánk zmení. Na zhoršujúcu situáciu okolo cien potravín a energií doplatia predovšetkým najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva.

Ak infláciu neznížime, poškodí to tých najzraniteľnejších,“ varuje šéfka MMF.

Čítajte tiež: Nečakajte vládnu podporu v časoch krízy, ľudia sa musia o seba postarať sami (Komentár)

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance