Donald Trump varuje pred Čínou, ktorá sa snaží nahradiť dolár

Ekonomika Je dolár v ohrození?
Je dolár v ohrození? Zdroj: shutterstock.com/Lazy_Bear/Joseph Sohm
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Napätie medzi USA a Čínou sa stupňuje a snaha vytvoriť Ázijský menový fond by mohla pomôcť ázijským krajinám odpútať sa od dolárovej závislosti. Podľa správy News Bitcoin, bývalý americký prezident, Donald Trump, vníma aktivity Číny ako cielený plán na zosadenie amerického doláru ako globálnej rezervnej meny.

Je dolár ohrozený?

Trump vo svojom statuse na Truth Social uviedol, že ak sa Číne podarí zosadiť dolár z trónu, bude to najväčšia porážka pre USA za posledných 200 rokov. Rovnako by to ovplyvnilo postavenie USA ako najmocnejšej ekonomiky na svete.

Trumpove vyjadrenia prichádzajú uprostred vzájomného obviňovania s Bidenom, ktorý označil Donalda Trumpa za vinníka bankovej krízy. Vinu pripísal deregulácii, ktorá bola uplatňovaná počas Trumpovej administratívy, kedy boli zrušené prísnejšie bankové regulácie, zavedené počas mandátu bývalého prezidenta Obamu. Viac sa o tejto téme môžete dočítať v článku Trump a Biden sa navzájom obviňujú z krachu bánk.

Status Donalda Trumpa.

Status Donalda Trumpa. Zdroj: Truth Social

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Predbehne BRICS zoskupenie G7?

Čína spolu s Ruskom a Indiou podnikajú kroky na podporu čínskeho jüanu ako medzinárodnej zúčtovacej meny. Pravdepodobne sa pripoja aj menšie ázijské ekonomiky, ktoré trpia krízou dolára viac ako rozvinuté ekonomiky. V auguste je na túto tému naplánovaná diskusia na summite BRICS.

Už skôr sme vás informovali o tom, čo by mohlo spojenie týchto krajín priniesť. Brazília, Rusko, India, Čína, Indonézia, Mexiko a Turecko majú ambície do roku 2050 sa stať ekonomicky silnejšími, ako všetky krajiny G7 dohromady. Členovia sformulovali požiadavky a prístupové podmienky pre vstup nových členov. Očakáva sa, že sa pridajú krajiny ako Saudská Arábia, Egypt, Argentína, Bangladéš či Irán.

Ak tento trend bude pokračovať, svet sa rozdelí na dva bloky s vlastnou rezervnou menou. Zatiaľ je ale postavenie amerického dolára neohrozené a zostáva najsilnejšou fiat menou na svete. Inflácia dolára je od poslednej krízy z roku 2008 až 3-krát menšia ako v prípade čínskeho jüanu a v najbližších rokoch sa zosadenie z trónu pravdepodobne konať nebude.

Mohlo by ťa zaujímať: Riaditeľ najväčšej banky v USA: Banková kríza nás dostala iba krok od veľkej, globálnej recesie

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.