Ceny nehnuteľností na Slovensku rastú rýchlejšie ako v iných európskych krajinách

Ekonomika Ceny nehnuteľností na Slovensku rastú.
Ceny nehnuteľností na Slovensku rastú. Zdroj: shutterstock: /Grand Warszawski/Daenin
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ceny nehnuteľností v posledných rokoch rástli raketovým tempom. Stúpali prudko a veľmi vysoko. Na palube raketoplánu leteli hore, takmer až do nekonečna. Slováci si užili omnoho nebezpečnejšiu jazdu ako iné krajiny v Európe.

Aj keď sa nateraz rýchlosť rakety spomalila, pohľad z jej okna von je hrozivý.

Ceny nehnuteľností, ktoré sme tu mali ani nie jednu dekádu späť, sa nám dnes zdajú takmer nepredstaviteľné. Niektorí z nás túto šialenú jazdu len pozorovali z diaľky a nezainteresovane. Tí, čo sa letu priamo zúčastnili, sa buď tešia z úžasného zážitku, ktorý doslova „obohatil” ich životy. Alebo naopak, po pristátí na zemi ich ťaží obrovské bremeno, ktoré ešte počas jazdy nebolo možne vnímať.

V priebehu piatich rokov sa ceny nehnuteľností na Slovensku až zdvojnásobili

Podľa údajov zverejnených Národnou bankou Slovenska sa ceny nehnuteľností na Slovensku zvýšili za posledných 5 rokov až o 100 %. Priemerná cena za meter štvorcový sa na konci roka 2022 dostala na úroveň 2 639 eur. To predstavuje 21,3 % nárast ceny v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

O vývoji na trhu s nehnuteľnosťami sme vás pred pár týždňami informovali.

Vývoj cien nehnuteľností na Slovensku

Vývoj cien nehnuteľností na Slovensku. Zdroj: nbs.sk

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Ceny bytov rástli výraznejšie

Ak porovnáme rast cien podľa typu nehnuteľnosti vidíme, že ceny bytov rástli vo výrazne väčšej miere ako ceny domov. Priemerná cena bytov bola na konci roku 2022 na hodnote 2899 eur za meter štvorcový, pričom cena domov v tom istom čase bola len 1964 eur.

Rast cien podľa typu nehnuteľnosti

Rast cien podľa typu nehnuteľnosti. Zdroj: nbs.sk

Aká je situácia v Európe

Keď sa pozrieme na ročné tempo rastu cien nehnuteľností (HPI) v eurozóne a Európskej únii, vidíme, že vrchol dosiahlo v prvom štvrťroku 2022 na úrovni 9,8 % v eurozóne a 10,4 % v Európskej únií. V rovnakom období ročné tempo rastu cien bývania na Slovensku bolo 14,2 %. Tieto údaje zverejnil Eurostat.

Vývoj cien nehnuteľností v Európe

Vývoj cien nehnuteľností v Európe. Zdroj: ec.europa.eu

Počas roku 2022 sa rast cien v Európe spomalil už v prvom štvrťroku, zatiaľ čo na Slovensku sa zvyšoval aj naďalej, prvé spomalenie sme u nás zaznamenali až v druhej polovici roka 2022. V poslednom kvartáli minulého roka bolo tempo rastu cien nehnuteľností na Slovensku až trikrát väčšie ako je priemer v Európskej únií, či eurozóne.

Index cien nehnuteľností

Index cien nehnuteľností. Zdroj: ec.europa.eu

Môže sa zdať, že niekde už bubliny praskajú, zatiaľ čo inde sa ešte stále ceny nehnuteľností nafukujú

V niektorých európskych krajinách priniesol záver roka 2022 nielen spomalenie rastu cien, ale dokonca až ich pokles v porovnaní s rovnaký obdobím predošlého roka. Ceny bývania začali najviac klesať v Nemecku, Dánsku a Fínsku.

Naopak, naďalej prudko rastú ceny nehnuteľností v Chorvátsku, Estónsku a Maďarsku.

Je tento raketový rast cien nehnuteľností len obrovská bublina, ktorá sa nafukuje stále viac a viac, až kým jedného dňa nepraskne?

Alebo je to jednoducho trend a nehnuteľnosti už budú mať vždy len vyššiu hodnotu?

Na tieto otázky dnes nemôžeme jednoznačne odpovedať. V súčasnosti sa svetové trhy otriasajú v základoch. Blízke obdobie však ukáže, akým smerom sa bude uberať vývoj cien všetkých aktív, či už nehnuteľností, zlata, akcií alebo kryptomien.

Prečítajte si aj: Slováci zarábajú najmenej za posledných 20 rokov

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.