Riaditeľ najväčšej banky v USA: Banková kríza nás dostala iba krok od veľkej, globálnej recesie

Ekonomika Banková kríza má negatívny dopad na ekonomiku
Banková kríza má negatívny dopad na ekonomiku. Zdroj: shutterstock.com/Anton_AV/inray27
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Situácia v globálnej ekonomike je stále napätejšia. Koronakríza a vojna na Ukrajine mali za následok vysokú infláciu. Tú centrálne banky museli hasiť svojim najefektívnejším nástrojom, a to zvyšovaním úrokových sadzieb.

Banky majú niekoľko problémov naraz

Ako uvádza Ivan Mikloš pre dennikn.sk, zatiaľ, čo Paul Volcker, ako predseda centrálnej banky v USA, v 80-tych rokoch znižoval infláciu a nemusel sa starať o banky, tak Ben Bernanke počas krízy v roku 2008 nemusel znižovať infláciu, ale naopak zachraňovať banky. 

Sled posledných geopolitických a ekonomických udalosti doviedol ale v súčasnosti finančný svet do takého stavu, že Americká centrálna banka v USA musí riešiť oba problémy naraz. Krach SVB zatiaľ nemal výrazný, negatívny dopad na ostatné banky, pretože banka mala trochu iné zameranie, ako všetky ostatné, a to na startupy. Napriek tomu riziko môže číhať v nepriamej súvislosti so SVB.

Ako uviedol Juraj Karpiš v rozhovore pre Startitup, banky svoje peniaze od klientov ďalej investujú a požičiavajú. Nikdy nemajú 100 % všetkých vkladoch k dispozícií ihneď na účte ku výberu. Takže, ak by si všetci klienti išli naraz vybrať vklady, banka by skončila rovnako ako SVB.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Oslabenie dôvery v banky

Negatívne sa ku aktuálnej situácii v rozhovore pre CNN, vyjadril aj šéf najväčšej americkej banky v USA JP Morgan, Jamie Dimon. Očakáva, že „dôsledky aktuálnej bankovej krízy budeme postupne pociťovať počas nasledujúcich rokov”.

Ďalšia z nástrah je oslabenie dôvery bankového systému. To núti investorov a vkladateľov si vyberať peniaze z menších bánk, do väčších, aktuálne bezpečnejších. A tu môže kedykoľvek vzniknúť podobná situácia ako pri krachu SVB. Bankám dôjde základný kapitál, ktorí držia pre prípad masívnych, nárazových výberov. V dôsledku toho sa dostanú do insolvencie.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Ako je situácia na Slovensku a ako sme chránení?

Národná banka Slovenska sleduje vývoj okolo krachu Silicon Valley Bank, nevníma však riziko prenosu na domáci bankový sektor. Informuje portál sme. Na Slovensku, ako sme informovali na našom magazíne, banky dosahujú veľmi stabilné zisky a dokonca majú jedny z najlepších výkonov v celej EÚ.

Na ochranu vkladov bánk na Slovensku vznikol Fond ochrany vkladov. Ten vám garantuje 100 000 eur na každého klienta, respektíve vkladateľa v jednej banke. Ak by skončila banka, kde máš aj ty svoj vklad, napríklad 1 000 eur, tak si o ne môžeš požiadať práve z fondu ochrany vkladov. Do konca tohto roka je stanovené, že svoje peniaze budeš mať vyplatené do 10 pracovných dní od vyhlásenia insolventnosti banky.

Viac o tejto ochrane vkladov sa dočítate v našom ďalšom článku: Čo ak padne slovenská banka, kde máš aj ty vklad – dostaneš sa k peniazom?

Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.