Donald Trump nakoniec podpísal stimulačný balíček: Čo to znamená pre Bitcoin?

0

Stimulačný balíček za 900 miliárd dolárov je dlhodobo v Spojených štátoch veľmi horúcou témou a nakoniec už k nejakému rozuzleniu došlo. Kongres schválil pomoc v celkovej výške 900 miliárd dolárov, na čom sa museli demokrati s republikánmi dohodnúť. Je vcelku zábavné túto tému sledovať, pretože sa obidve najväčšie americké partaje v podstate predháňali, kto príde na stôl s väčšou sumou.

Dolárový index DXY

Vo verejnom priestore sa hovorilo o sumách v biliónoch dolárov, ale nakoniec americký kongres schválil variant, ktorý počíta s necelou miliardou. Aj napriek tomu, že pôvodne nebolo jasné, v akom objeme pomoc bude, americký dolár nesmierne trpel. Na samotné schválenie balíčka už dolár vôbec nereagoval, pretože tento fundament bol už jednoducho „priced in“.

Ani ja osobne som nepredpokladal, že dolár akokoľvek negatívne zareaguje. V každom prípade asi 24 hodín nebolo isté, či americký prezident Donald Trump spomínaný variant pomoci podpíše. Podľa neho je to smiešne málo, pretože ide v podstate o pomoc rádovo niekoľko stoviek dolárov na osobu. Samozrejme je pravda, že všetci počítali s oveľa vyššou sumou, takže potenciálni príjemcovia transferu asi nie sú úplne nadšení, keďže sú úplne bez príjmu.

Nakoniec však Donald Trump vzhľadom k okolnostiam nemal inú možnosť a tých 900 miliárd podpísal. Čo pre globálny trh znamená, že Federálna rezervná banka vytlačí ďalšie stovky miliárd dolárov, ktoré si samozrejme nájdu svoju cestičku do aktív, ako sú akcie, drahé kovy a Bitcoin. Nestane sa tak však hneď, pretože americká vláda musí vydať dlhopisy, ktoré neskôr FED a iné komerčné banky odkúpia.

Americký dolár a Bitcoin

Nejakú dobu si teda počkáme, kým americký dolár reálne dostane ďalší zásah. Na základe tejto logiky je šanca aspoň na krátkodobé oživenie, na čo sú na dolárovom indexe DXY už pár týždňov skvelé podmienky. Pre globálny trh bude oživenie dolára automaticky znamenať výplach a tým myslím úplne všetko, čo aktuálny rok divoko pumpovalo.

Najväčší zásah podľa mňa dostane Bitcoin, pretože tento konkrétny trh je hrozne prepumpovaný. To sú úplne vhodné podmienky, aby bola prípadná korekcia krvavá a hlboká. Lenže zatiaľ dolárový index akosi nereaguje, čo si len ťažko vysvetľujem. Pravdepodobne  si teda budeme musieť minimálne do nového roka počkať.

Na záver

Je potrebné naliať si čistého vína a uvedomiť si, že kým Američania pôjdu menovou infláciou, všetko sa bude drasticky nafukovať. S agresívnou inflačnou politikou nie je možné, aby na trhoch nastalo hlbšie prečistenie. Technicky to skrátka nie je absolútne možné. Rok 2021 bude bez debát extrémne inflačným rokom, kedy celkový akciový trh môže urobiť pokojne ďalšie desiatky percent. Trh s krypto aktívami možno aj stovky percent.

Prečítajte si tiež

ANKETA – TOP 5 kryptomien, ktoré spravia najväčšie zisky v roku 2021

Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.