Do Kwon má veľký problém so SEC
Do Kwon má veľký problém so SEC. Zdroj: Shutterstock, Mark Van Scyoc

Komisia pre cenné papiere a burzy v USA (SEC) si prednedávnom pripísala dôležité víťazstvo nad spoločnosťou Terraform, ktorej riaditeľom je Do Kwon. O čo teda ide?

SEC hlási úspech, Do Kwon má problém

Do Kwon prehral na súde v prípade kauzy, ktorý sa prednedávnom odohrala. Ide o projekt Mirror Protocol. Táto prehra sa dá považovať za veľmi veľké víťazstvo, nakoľko môže otvoriť ďalší súdny proces okolo historického krachu ekosystému Terra. Do Kwon tak má na krku naozaj veľké problémy.

Šéf Terry sa celý čas oháňal, že SEC nemá absolútne žiadne právo má riešiť jeho spoločnosť. Právnici Do Kwona argumentovali, že nie je možné vyšetrovať spoločnosť, ktorá má sídlo v Južnej Kórei. Súd to však pochopil inak a uviedol, že Terra účelové a rozsiahle kontakty v USA. Ide napríklad o prípady propagácie zameranej na amerických investorov či zamestnávanie ľudí priamo v USA.

Konštatujem, že existuje osobitná jurisdikcia vo vzťahu ku Kwonovi aj Terraform Labs, pretože zámerne využili privilégium podnikať v Spojených štátoch. V Spojených štátoch pracujú zamestnanci vrátane generálneho právneho zástupcu, čo je podľa mňa výstižné,“ uviedol sudca okresného súdu.

Prečítaj si tiež: Bitcoin analýza – mesačná stagnácia skončila, korekcia bude pokračovať

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Pôjde Do Kwon do väzenia?

Tento prípad, samozrejme, závažne ovplyvnil projekt Mirror Protocol, ktorý umožňoval investorom obchodovať tokeny, ktorých ceny kopírovali americké akcie. Patril sem aj skrachovaný stablecoin UST.

David Shargel, partner právnickej firmy Bracewell:

Nech už druhý obvod rozhodne akokoľvek, buď to podporí hromadné žaloby v Spojených štátoch, alebo to naozaj postaví do pozoru právnikov žalujúcich strán, ktorí o tom uvažujú.

Advokát Philip Moustakis, ktorý odišiel zo SEC-u a pripojil sa k Seward & Kissel v oblasti blockchainu a kryptomien, sa vyjadril:

Ako jasne uviedol druhý obvod, súdy nájdu právomoc, a to aj nad zahraničnými osobami a emitentmi, ak je prístup na americké kapitálové trhy, tokeny sú propagované americkým investorom a promotéri uľahčujú sekundárne obchodovanie v USA.

Ak sa tento problém dostane do širšieho súdneho sporu, spoločnosť Terraform Labs na čele s Do Kwonom by zrejme skončila aj pod hrozbou jurisdikčného zisťovania, čo je v podstate proces, v rámci ktorého by sa do verejných záznamov dostali informácie zakladajúce prepojenia medzi spoločnosťami. Zistenia potom môžu viesť k zefektívneniu občianskoprávnych prípadov vrátane potenciálnych hromadných žalôb.

Na záver treba dodať, že tento súdny proces otvára dvere poškodeným investorom po páde blockchainu Terra. Je otázne, či bude Do Kwon za toto naozaj pykať, no tak ľahko sa z týchto problémov nedostane.

Čítaj ďalej: Charles Hoskinson: „Kolaps blockchainu Terra odštartoval masívnu zmenu vo vývoji Cardana“

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance