Digitálne meny vstupujú na scénu. Čaká nás koniec hotovosti?

Zákony Digitálne meny nahradia hotovosť
Digitálne meny nahradia hotovosť. Zdroj: shutterstock.com/i_am_zews/Irina Shatilova
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Papierové peniaze a mince, riadené technológiami, sa v dnešnom svete postupne vytrácajú a digitálne meny postupne vstupujú do svojej experimentálnej fázy. Transakcie sú čoraz viac digitalizované a dopyt po iných menách rastie. Cieľom je vytvoriť komplexný digitálny systém, no v tejto oblasti ostáva ešte mnoho otázok nevyriešených. 

Krajiny prijímajúce digitálnu menu

Už viac ako polovica sveta sa snaží pracovať na vývoji digitálnej meny. Európsky legislatívci usilovne pracujú na tvorbe zákonov, ktoré by mohli zastrešovať platenie digitálnym eurom. Najznámejšou krajinou vyvíjajúcou digitálnu menu je Čína. Konkrétne ide o digitálny  jüan, nad ktorým dohliada čínska centrálna banka. Na jeho vývoji pracujú už od roku 2014 a snaží sa konkurovať aj bitcoinu. Snaží sa tak vytlačiť dolár ako centrálnu menu používanú na medzinárodné transakcie.

Výnimkou nie sú ani Spojené štáty americké, ktoré v tomto prípade nemajú inú možnosť, ako zvážiť digitálny dolár. Ak nebudeme mať digitálny dolár a iné meny centrálnych bánk sa rozbehnú – najmä čínsky jüan, dolár definitivne stratí svoju nadvládu v medzinárodných zúčtovaniach. Postavenie dolára ako dominantnej rezervnej meny prináša USA mnoho výhod. Umožňuje USA požičiavať si peniaze v zahraničí za nižšiu cenu a dáva im právomoc udeliť sankcie tým, že odreže možnosť obchodovať v dolároch. Táto dominancia samozrejme nie je zaručená vždy. Ak by podiel USA na globálnej ekonomike klesal a ostatné meny by rástli, dominancia by v takom prípade bola zraniteľná. 

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Ako sa líšia online platby a digitálna mena?

Rozdiel spočíva v tom, že celkový finančný vklad klienta neleží priamo v komerčnej banke, ako je tomu dnes, ale priamo v centrálnej banke, v našom prípade v Národnej banke Slovenska. Komerčnej banke aj naďalej ostáva úloha sprostredkovateľa, bude aj naďalej poskytovať pôžičky, rôzne sporiace vklady či investičné produkty. 

V praxi to bude napríklad vyzerať tak, že Národná banka Slovenska priamo alebo cez sprostredkovateľa, každému právnemu subjektu a občanovi Slovenska zriadi digitálnu peňaženku, ktorú budú môcť používať prostredníctvom aplikácie, ktorá s nimi bude komunikovať. Svoje finančné prostriedky budú môcť premeniť v pomere 1:1 na digitálne euro alebo späť. 

S najväčšou pravdepodobnosťou digitálna mena nebude plniť funkciu uchovania hodnoty, ale len funkciu transakčnú. Aplikácia na využívanie takejto digitálnej meny by mala byť okamžitá a bezpečná. 

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Potenciálne výhody a nevýhody digitálnej meny

Jednou z najzákladnejších výhod digitálnej meny je, že sa môžete zbaviť nepríjemností s fyzickou hotovosťou alebo, že ide o lacnejší a ekologickejší systém či jednoduchší boj proti daňovým podvodom. Všetci dobre vieme, že mnoho prípadov korupcie prebieha práve v hotovostiach, keďže je ťažšie kontrolovateľná. 

Vieme si predstaviť aj situáciu, ak podnikateľ najme na dlhodobú spoluprácu pracovníka, ale nechce ho legálne zaregistrovať a výplatu mu platí v hotovosti. Samozrejme, takýto postup má tiež svoje riziká, napríklad v prípade úrazu, no od momentu, ako by ste použili elektronický ekvivalent, váš prípad môže byť nahlásený a ľahko vystopovateľný. 

Za najväčšiu nevýhodu môžeme určite považovať kontrolu nad našimi peniazmi a postupne úplný zákaz hotovostných platieb a akýchkoľvek iných manipulácií s hotovosťou. V súčasnosti ak vám dá napríklad niekto jeden americký dolár, nikde nie je o tom žiadny záznam. Pri platbe tiež existuje určitá miera anonymity a to ľudia oceňujú. Určite sa málokomu bude páčiť, ak budeme mať nad sebou jednu inštitúciu, ktorá bude vedieť o nás všetko a v prípade nevyhovujúceho stavu nás budú vedieť s ľahkosťou dostať do kúta a pritvrdiť. 

Americká vláda uisťuje, že digitálna mena sa nebude používať na nezákonné platby. Ako však zachovať vlastnosti fyzického dolára rešpektujúce súkromie? 

Ďalší pomerne chúlostivý problém súvisí s potenciálnymi kybernetickými útokmi. Všetko, čo je digitálne, sa prejavuje zraniteľnosťou voči vonkajším útokom. Môže ísť kľudne o nepriateľské vlády či iných štátnych aktérov, ktorí by prišli na spôsob, ako preniknúť do systémov digitálnych mien a spôsobiť tak zmätok v systéme. 

Guvernér USA navrhuje zákaz digitálnej meny

Guvernér USA Ron DeSantis predstavil komplexnú legislatívu, aby mohol ochrániť Floriďanov pred Bidenovou administratívou vo finančnom sektore. Legislatívny návrh má chrániť spotrebiteľov a podniky pred federálne kontrolovanou digitálnou menou centrálnej banky. Ide o 

  • výslovný zákaz používania federálne prijatej digitálnej meny centrálnej banky, ktoré by mali fungovať v rámci jednotného obchodného zákonníka Floridy
  • návrhom je aj zavedenie ochrany proti centrálnej globálnej mene zákazom akýchkoľvek CBDC, ktoré sú vydané devízovou menou

Zároveň vyzval podobne zmýšľajúce štáty, aby sa pripojili k Floride a prijali podobné zákazy, v rámci svojich príslušných zákonov, s cieľom bojovať proti tomuto vývoju centrálnej digitálnej meny. 

Vyznáš sa v kryptomenách? Vieš, ktoré altcoiny máš nakupovať? Vieš, ako si máš rozdeliť portfólio? Nie? Tak neváhaj a vyber si jedno z našich členstiev na Trader 2.0!

Komplikácie s implementáciou

Aj keď mnohí vidia v digitálnej mene rôzne pozitíva, určité sektory obyvateľstva by sa mohli dostať do značných problémov, nakoľko niektorí nevyužívajú platobné karty vôbec, prípadne nemajú ani záujem o ich využívanie.

Digitálna mena by mala byť bezpečnou bránou aj pre seniorov, ktorým to má taktiež uľahčiť rôzne smery, no najmä z hľadiska bezpečnosti je to pre nich tá správna cesta. Ak sa však pozrieme na túto staršiu vrstvu obyvateľstva z reálneho uhla pohľadu, nastávajú tiež určité komplikácie, s ktorými spájame napríklad offline režim (žiadny prístup na internet). Už aktuálne si môžeme všimnúť častý problém s používaním a využívaním rôznych iných technologických zariadení, a preto implementácia v tejto oblasti bude pomerne náročná. 

Ako dlho to bude trvať?

Aj keď čoraz intenzívnejšie počúvame o projektoch zaoberajúcich sa vývojom digitálnych mien v jednotlivých štátoch, s najväčšou pravdepodobnosťou bude trvať pár rokov, kým dôjdeme do finálneho cieľa ich používania. Aj keď sa časom staneme určite svedkami ich uvádzania na trh, bude trvať určitý čas, kým sa digitálna mena stane všeobecne dostupnou. 

Dosiahnuť absolútny bezpečnostný systém v oblasti digitálnych mien je pravdepodobne nemožné, no mnohí odborníci tvrdia, že by sa mohol zvýšiť naozaj na vysokú úroveň. Aj napriek tomu, že mnohí ľudia v súčasnosti uvažujú o opätovnom získaní ekonomických istôt (väčšie využívanie finančnej hotovosti), na projekte sa pracuje naďalej. Digitálna mena má síce fungovať paralelne popri finančnej hotovosti, no môžeme si zatiaľ len domyslieť, aký je skutočný cieľ tohto záujmu. 

Prečítaj si aj: Investičná stratégia, ktorá ti zhodnotí bitcoiny aj počas poklesov – začni ju aj ty používať

Autor:
Trader 2.0
Trader 2.0

Trader 2.0 je kryptomenový vzdelávací projekt. Od svojho vzniku patrí medzi najväčšie na Slovensku. Trader 2.0 sa venuje vzdelávaniu v oblasti kryptomien, investovania a tradingu najmä na Youtube kanále.