Čaká nás dôležité hlasovanie: 17. apríla sa rozhodne o budúcnosti kryptomien v Európe

Novinky Európsky parlament bude rozhodovať o budúcnosti kryptomien
Európsky parlament bude rozhodovať o budúcnosti kryptomien. Zdroj: shutterstock.com/Drop of Light/Vitalii Vodolazskyi
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Od začiatku tohto roka vás pravidelne informujeme o pripravovaných regulačných opatreniach kryptomien, ktoré majú uzrieť v mnohých krajinách svetlo sveta už v tomto roku. Americkí regulátori svojimi opatreniami už narobili vrásky mnohým kryptospoločnostiam, aj keď oficiálny regulačný rámec ešte nie je stanovený. Európska komisia so svojou reguláciou MiCA prichádza už v týchto dňoch. Portál decrypt informuje, že o návrhu sa bude hlasovať už 17. apríla.

Trhy kryptomien

Markets in Crypto Assets (MiCA), je nový európsky regulačný rámec, ktorý bude upravovať kryptomeny ako celok v krajinách združených pod Európskou úniou. Detaily, ktoré sa tvorili v dielni regulátorov takmer dva roky, sú už kompletne známe a o návrhu sa na pôde Európskeho parlamentu bude hlasovať 17. apríla. Obsiahla smernica sa zameriava hlavne na spoločnosti pôsobiace na kryptotrhu a osobitne sa venuje stablecoinom.

Hlasovaním, od ktorého sa očakáva prijatie tohto návrhu sa začne 18 mesačné obdobie, ktoré budú mať členské krajiny EÚ na to, aby implementovali schválené paragrafy. MiCA bude platná a záväzná pre všetkých 27 členských krajín, čo znamená, že európske pravidlá pre kryptomeny budú jednotné. Hlavným orgánom na kontrolu dodržiavania bude Európsky regulačný orgán pre cenné papiere – ESMA.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah
Európsky parlament bude hlasovať o MiCA

Európsky parlament bude hlasovať o MiCA. Zdroj: shutterstock.com/Hadrian

Zástancovia i odporcovia

Všetky novinky majú svojich navrhovateľov i odporcov. Európska únia má nádej, že sa jej regulácie stanú vzorom pre celý svet, ako správne pristupovať ku kryptotrhu. Tým, že sa nastavia jednotné pravidlá pre všetkých účastníkov trhu, budú bezpodmienečne aj obete. Regulátorom ide o to, aby obeťami boli práve spoločnosti, ktoré neposkytujú legálne či transparentné kryptoslužby. Povinnosti, ktoré budú musieť spoločnosti splniť na zotrvanie na trhu, nebudú vôbec jednoduché.

„To nie je zlé, keďže to môže viesť k tomu, že niektorí z viac pochybných emitentov kryptoaktív sa stiahnu z trhu,” povedal pre Decrypt Sam Tyfield, korporátny právnik britskej firmy Shoosmiths. Dôležité v celej regulácii ale je, aby nenastal americký problém, ktorý sa nesie v duchu „chránim spotrebiteľa pred ním samým”. Znamenať to má voľný výber pre klientov, avšak o to väčší dohľad nad ponúkanými službami.

Ako sme informovali v článku Regulácie kryptomien. Prinesú koniec kryptomien alebo stabilitu na trh?, mnohí odborníci si myslia, že regulácia súčasného sektora je nevyhnutná na to, aby sa otvorili dvere pre ďalších veľkých hráčov. Tí majú aktuálne voči kryptosvetu výhrady, práve kvôli jeho neregulovanej povahe, aj keď prínosy v ňom vidia. Jednotný európsky regulačný rámec by práve túto dilemu mal vyriešiť.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Vyňatí z regulácií

Zaujímavosťou je, že navrhovaná smernica neupravuje pôsobenie dvoch veľkých odvetví kryptosveta. Sú nimi NFT a DeFi. Taktiež MiCA nezahŕňa stále obľúbenejší spôsob zhodnocovania kryptomien – staking. Mnohí veria, že napriek tomu by ESMA mohla časom upravovať a kontrolovať aj tieto oblasti. Dôvodom sú zrejme ešte stále nie dosť jasné skutočnosti, ako budú NFT a DeFi fungovať. Staking nebol v čase vypracovávania MiCA ešte tak rozšírený.

Nespornou výhodou regulácií teda bude, že ak kryptospoločnosť zvládne všetky regulačné požiadavky, bude mať otvorený priestor v 27 krajinách Európskeho spoločenstva. Doteraz sa museli firmy vysporiadavať s rôznymi národnými smernicami. Przemyslaw Kral, generálny riaditeľ poľskej kryptoburzy Zonda, vidí situáciu nasledovne: „Hoci MiCA bude pre niektoré menšie kryptomenové startupy nepochybne predstavovať výzvu, predpokladám, že celkový efekt bude pozitívny.”

Až MiCA v praxi však ukáže, do akej miery kryptotrhu pomôže alebo uškodí.

Mohlo by vás zaujímať: Odvrátená stránka regulácií kryptomien – môžu ich pochovať?