Kryptomeny a nezávislosť od ľudského faktora alebo Zaobíde sa krypto bez ľudí?

Ak si skúsite zadať do vyhľadávača spojenie „kryptomeny a výhody”, nájdete stovky článkov, ktoré popisujú ako jednu z najväčších výhod kryptomien ich nezávislosť od ľudského faktora. Je to ale skutočne tak?

Omylní ľudia vs. neomylný kód?

Podľa názoru niektorých skalných kryptofanúšikov je práve nezávislosť od ľudí tým, čo robí kryptomeny také iné a inovatívne. Ľudia sú predsa omylní, nechajú sa ľahko strhnúť a rozhodnutia robia nie na základe faktov, ale na základe momentálnych nálad, dojmov a pocitov. Ľudia sú tiež ľahko skorumpovateľní. Súhlasíte?

Potom je však na zamyslenie, že ani pokus o vynechanie nestabilného a nespoľahlivého ľudského faktora pri kryptomenách nedokázal zaistiť proklamovanú bezpečnosť, neomylnosť a nulovú chybovosť.

Dve úrovne sociálneho aspektu kryptomien

Takmer každý týždeň vidíme v správach, že došlo k hacku burzy alebo niekto vykradol kryptopeňaženky alebo došlo k nejakému inému podvodu, chybe a omylu. Kryptomeny vytvoril totiž človek a tak ich aj človek môže zneužiť alebo využiť nejakú chybu. Sociálny aspekt kryptomien má teda dve základné úrovne: bezpečnosť a masové rozšírenie.

Bezpečnosť

Bezpečnosť je dôležitá a vo svete kryptomien to platí dvojnásobne. Ak si myslíte, že vytvoríte sami bez pomoci ostatných absolútne bezchybný kód, tak ste na omyle. To sa zatiaľ nikomu nepodarilo. Na zlepšenie bezpečnosti je dôležité spolupracovať s ďalšími ľuďmi na vývoji kódu. Podľa jednoduchého hesla viac očí, viac vidí (v tomto prípade lepšie nájde chyby). Len silná komunita vývojárov, ktorá spolupracuje a neustále vylepšuje svoje dielo, dokáže úspešne vzdorovať úsiliu hackerov a prípadne rýchlo reagovať, pokiaľ k narušeniu už dôjde.

Viac informácií o tom, ako sa ochrániť proti útokom, nájdete v našich článkoch.

Masové rozšírenie

Alebo adopcia kryptomien širokou verejnosťou je téma, ktorá je veľmi preberaná. S tým súvisí aj osobnosť zakladateľa/zakladateľov kryptomeny. Spomeňme napríklad, čo sa stalo s Litecoinom, keď jeho tvorca Charlie Lee oznámil, že z dôvodu konfliktu záujmov nebude vlastniť žiadne Litecoiny.

Môžete si prečítať tu: Charlie Lee, zakladateľ Litecoinu

Záver

Je zrejmé, že kryptomeny sú závislé od ľudí. Bez ľudí by kryptomeny nemohli fungovať stále. Bez masového rozšírenia, nakupovania a predávania medzi ľuďmi by celá krásna myšlienka kryptomien stratila zmysel.

Zdroj: Hackernoon.com

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravila Denisa.

Najčítanejšie články

1

Populárna banka zvyšuje poplatky. Klienti majú poslednú šancu zrušiť účet bez pokuty

2

Vodiči, pripravte sa. Pravidlá sa sprísňujú a kontrolám už neuniknete

3

Veľká slovenská banka mení cenník. Prináša najlepšie úroky na trhu

4

Koniec slovenskej ikony? Hrozí, že z pultov zmiznú výrobky známeho výrobcu potravín

5

Slováci prišli o peniaze. Miliónový podvod môže skončiť prekvapivo

PR články

Bitcoin pôjde priamo na 100 000 dolárov, ak nastane tento signál

Marek Jendrál  | 4. októbra 2024 Horúca novinka

Predpovedať, kedy Bitcoin dosiahne hodnotu 100 000 dolárov, je veľmi zložité, pretože trh s kryptomenami je nepredvídateľný.

Signál, kedy Bitcoin dosiahne 100 000
Horúca novinka

Robert Kiyosaki varuje: Dávajte si pozor na svoje investície

Marek Jendrál  | 4. októbra 2024

Robert Kiyosaki, známy autor bestsellerovej knihy Rich Dad Poor Dad, sa podelil o zvláštny príbeh týkajúci sa irackých dinárov.

Robert Kiyosaki varuje pred investičnými radami

Investujte ako šampión: XTB predstavuje Zlatana Ibrahimovića ako tvár revolúcie vo financiách

Ľuboš Kovár  | 24. septembra 2024 Horúca novinka

Fintech gigant XTB spája sily s futbalovou legendou v prevratnej marketingovej kampani zameranej na investičné riešenia budúcnosti.

XTB predstavuje nového ambasádora značky
Horúca novinka