Denný komentár: Čo bude s kryptomenami po krachu veľkých spoločnosti FTX a Celsius?

Analýzy Čo bude s Bitcoinom?
Čo bude s Bitcoinom? Zdroj: shutterstock.com/maxtrks28
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Reťazová reakcia krachu kryptomenových spoločností pokračuje. Počas posledného týždňa sa do vážnych problémov dostali veľké burzy FTX a BlockFi. Špekuluje sa aj o Crypto.com, ktorá ale všetky pochybnosti o nedostatku likvidity zatiaľ odmieta a funguje ďalej bez problémov. Ako posledný týždeň ovplyvnil kryptomenový svet a čo krach FTX môže pre nás znamenať do budúcnosti?

Burzy vs Bitcoin

Veľmi zásadný rozdiel je medzi burzou a kryptomenou, napríklad Bitcoinom. Ohlásenie krachu veľkej spoločnosti, ktorá sprostredkováva obchody používateľom, neznamená koniec pre Bitcoin. Môže mať ale zásadný vplyv na cenový vývoj, ktorý často zneužívajú špekulanti na burze, a preto cena padá dole. Tento scenár kryptomenový svet zaznamenal posledných 7 dní.

V podstate je to podobné, ako keď veľký akciový fond alebo banka skrachuje. Na dané akcie, ktoré fond vlastní, to priamy dosah nemá. Strach investorov ale môže, ako to bolo v prípade krachu banky Lehman Brothers v roku 2008, odštartovať krízu. Tá v konečnom hľadisku vplyv na cenový vývoj má.

Preto v roku 2008 anonymný zakladateľ Satoshi Nakamoto vytvoril Bitcoin. Decentralizovanú menu, ktorá nemá centrálneho vlastníka, ale peňažný tok je rozhodený na peňaženkách používateľov. Cenový vývoj Bitcoinu teda záleží čisto od dôvery. Oproti bežným bankovým peniazom, o ktorých budúcnosti rozhodujú centrálne banky, predstavuje Bitcoin určitý typ výhody. Pretože jedná entita nerozhoduje o tom, aká bude tento rok inflácia a koľko peňazí sa vytvorí.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Krach FTX nie je chyba Bitcoinu

V prvom rade zlyhal manažment burzy, ktorý peniaze používateľov používal na iné účely ako mal. A ako druhý vinník poslednej kauzy sú používatelia, ktorí slepo verili burze a mali tam celoživotné úspory. Tu by bolo dobré sa zastaviť a opäť pripomenúť, že držať kryptomeny na burze je vysoko rizikové a v podstate ich nemáte pod priamou kontrolou. Ak to nie je nevyhnutné, tak riešenie problémov je všetko si vybrať na vlastnú peňaženku. Môžeme odporučiť Ledger alebo Trezor.

Bitcoin aj po krachu FTX bude technicky fungovať rovnako. Treba ale počítať s prípadným ďalším poklesom z dôvodu nasledujúcich fundamentálnych udalostí. Keďže FTX poskytovala aj ďalšie služby ako napríklad staking, ktorý využili ďalšie kryptomenové projekty a burzy, tak hrozí pokračovanie krachov. To môže nejaký čas prehlbovať nedôveru.

Opakuje sa ale presne totožný scenár z roku 2018, keď po páde ceny Bitcoinu skrachovalo veľké množstvo podvodných a pochybných spoločností.

Záver

Bitcoin je technicky revolučná mena, ktorou sa dá platiť aktuálne po celom svete. Celá kryptomenová bublina sa podobá Dotcom bubline z roku 2000, keď veľa technologických spoločností vďaka internetu rástlo ako huby po daždi. Po Dotcom bubline zostala pachuť, ale internet tu v istej podobe zostal do dnešného dňa. Dokonca s dosahom na takmer celú populáciu.

Nedá sa povedať, či udalosti v kryptomenovom svete za posledné mesiace sú správne alebo zlé. Určite je to prie niekoho ťažké obdobie, keď prišiel o svoje úspory v spoločnostiach ako Celsius, FTX a BlockFi. Takýmto spôsobom sa kryptomenový svet čistí od podvodov a pochybných projektov. Pre nás to môže byť ponaučenie, aby sme držali kryptomeny u seba na peňaženkách a čakali, keď sa trend začne znovu otáčať, tak ako to bolo v rokoch 2011, 2015 a 2019.

Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.