Ďalšie rozdelenie Bitcoinu na obzore?

Novinky Ďalšie rozdelenie Bitcoinu
Ďalšie rozdelenie Bitcoinu, zdroj: shutterstock.com/Autor: ra2 studio
Kvakomat PC bannerKvakomat mobil

Jedno rozdelenie nestačilo?

1.8.2017 je za nami, vznikol Bitcoin Cash (BCH) s minimálnou podporou minerov… Koniec sveta nenastal. Čo sa bude diať ďalej? Nuž, ako sme už veľakrát písali, v prvý augustový deň sa udiali dve dôležité veci. Bitcoin (BTC) prešiel na nový protokol SegWit a spoločnosť ViaBTC si vytvorila vlastný fork (BCH), aby sa mohli hrať na svojom piesočku.

Na Bitcoin Cash zabudnime, ten teraz nie je dôležitý. Až začnú poriadne fungovať transakcie, väčšina ľudí ho predá a bude pokoj. Poďme sa pozrieť na SegWit. Je doslova malý zázrak, že sa kvôli nemu neudial ešte jeden split. Čo nie je, však môže byť.

Presuňme sa o niekoľko mesiacov dozadu. 23.5.2017 sa najväčšie ťažobné spoločnosti sveta zišli v New Yorku, aby našli spoločnú reč. Predmetom rozhovoru bol práve spomínaný SegWit. Spoločnosti Bitmain a ďalším čínskym firmám sa nepáčil, pretože mal odstrániť možnosť využitia takzvaného ASICboost-u. Ten Bitmainu zaručoval 20% zvýšenie výkonu, čo im dalo neférovú výhodu.


Viac sa dočítate v našom článku: Odvrátená strana SegWit2X


New Yorská dohoda

Výsledkom stretnutia v New Yorku bola takzvaná New Yorská dohoda. Podľa nej sa 1.8. aktivoval SegWit a o niekoľko mesiacov neskôr príde na rad SegWit2X. Ten zvýši veľkosť bloku na 2MB.

New Yorská dohoda je kompromis. Nepáči sa nikomu, no druhou alternatívou by bolo rozdelenie siete. Nakoniec vznikli dva veľké tábory. Jeden chcel škálovanie Bitcoinu vyriešiť zachovaním veľkosti bloku a aktivovaním SegWit-u, druhý považuje za lepšie riešenie veľké bloky.


Čo presne znamená rozdelenie Bitcoinu?
Vysvetlí vám to náš Krátky sprievodca Bitcoin forkov


Ďalšie rozdelenie?

Jedna strana si už prišla na svoje. SegWit bol aktivovaný. Dodrží však svoju časť dohody a podporí SegWit2X? Ak nie, je dosť možné, že druhý tábor ho aktivuje aj za cenu hard-forku. Vznikne tak ďalší Bitcoin.

Tento split by však mal oveľa väčšie následky, ako blbý Bitcoin Cash. Šlo by o skutočné rozdelenie hashovacieho výkonu. Nastal by chaos na trhu a kapitalizácia Bitcoinu by sa po dlhej vojne rozdelila medzi obe verzie. Podobná udalosť by na kryptomeny ako celok rozhodne nevrhla dobré svetlo a kto vie? Možno by došlo k ďalšiemu prepadu a niekoľkoročnému obdobiu ticha.

Ostáva len dúfať, že New Yorská dohoda bude plne dodržaná.

Ak žijete v jaskyni a neviete, čo je Bitcoin Cash, prečítajte si o ňom náš článok.

Zdroj: cointelegraph.com

txbWallstreetpepe ICO mobil baner