Čaká BlockFi krach?
Čaká BlockFi krach? Zdroj: shutterstock.com/Chor muang

Kryptomenová spoločnosť BlockFi so špecializáciou na poskytovanie krypto-úverov a produktov zameraných na zhodnotenie kryptomien dnes oznámila, že pozastavuje činnosť svojej platformy. Klienti tak odnes nemôžu vybrať zo spoločnosti svoje kryptomenové aktíva do odvolania. BlockFi doteraz poskytovala podobné služby ako dnes skrachovaná firma Celsius či Nexo.

Skončí BlockFi podobne ako Celsius?

Dôvodom tohto kroku zo strany spoločnosti je potenciálny krach burzy FTX a negatívne správy okolo jej dcérskej spoločnosti Alamedy, upozorňuje kryptomenový denník Decrypt. Kým nebude situácia okolo osudu burzy FTX objasnená, BlockFi pozastavuje výbery a odrádza klientov od ďalších vkladov na platformu.

BlockFi sa dostal do ťažkosti už v júni ako výsledok finančných problémov spoločnosti Celsius. Firma avizovala zníženie počtu zamestnancov, zmenu úrokov pri zhodnotení jednotlivých aktív a plánovala akvizíciou s burzou FTX. Vďaka finančnej injekcii od FTX mal BlockFi aj naďalej fungovať a poskytovať svoje služby, čo spoločnosť potvrdila aj vyhlásením na Twitteri:

Úverová zmluva s FTX poskytuje BlockFi prístup ku kapitálu, ktorý ďalej posilňuje našu súvahu a silu platformy.“

BlockFi už v tom čase bol odkázaný na finančnú podporu z vonka, čo vyvoláva otázku, do akej miery tieto spoločnosti nefungovali len na princípe Ponziho schémy.

Graf: FTT/USDT. 1W
Graf: FTT/USDT. 1W. Zdroj: Tradingview

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Dominový efekt pokračuje

Pozastavenie výberu finančných prostriedkov a krypto-aktív je jedným z negatívnych znakov, ktoré narúšajú dôveru klientov voči spoločnosti. Stalo sa to tak aj v prípade spoločnosti Celsius a burzy FTX. Obe firmy pred krachom zastavili výbery, čo ešte viac prehĺbilo nedôveru investorov. Hoci FTX ešte neskrachovala, pokiaľ v najbližšej dobe nezíska finančnú podporu, bude musieť ísť do reštrukturalizácie.

Posledný býčí trend na kryptomenových trhoch spôsobil rozmach mnohých krypto-spoločností, ktoré ponúkali lukratívne úrokové zhodnotenie. Pokiaľ trh rástol, rástli aj zisky a politika mnohých firiem akoby rátala s tým, že bullmarket nikdy neskončí. Firmy nedisponovali dostatočným kapitálom na to, aby v prípade prepadu reagovali flexibilne a pripravili sa na fázu poklesov.

Väčšina kryptomenových gigantov sa ocitla v platobnej neschopnosti a pridáva sa k ním dnes ďalšia spoločnosť. Tento prípad opätovne potvrdzuje, že celý sektor je príliš mladý a vyžaduje razantnú reguláciu, ktorá by chránila predovšetkým záujmy investorov, nie veľkých hráčov, ako je to v súčasnosti.

AKTUALIZÁCIA 15:30: Medzitým vyšla správa, že burza FTX požiadala o reštrukturalizáciu a súčasný riaditeľ Sam Bankman-Fried rezignoval zo svojho postu.

Čítaj ďalej: Šokujúce zistenie: za pádom burzy FTX je súboj miliardárov a nekalé obchodovanie

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance