Je Tether časová bomba? USDT záhadne klesol pod 1 americký dolár

Novinky Tether klesol pod hodnotu 1 dolára
Tether klesol pod hodnotu 1 dolára. Zdroj: Shutterstock.com/viewimage
Okazio PCKvakomat mobil

Stablecoin vydaný spoločnosťou Tether nedávno prudko klesol pod hodnotu 1 dolára. Uprostred volatility na trhu s kryptomenami sa panika prejavila aj na páre USDT/USD. V čase písania článku sa USDT už obchoduje opäť na hodnote takmer 1 dolára, no nedávny pád môže byť varovným signálom.

Tether je najväčší stablecoin na svete a dosahuje trhovú kapitalizáciu 68,27 miliárd dolárov. Zároveň ide o 3. najväčšiu kryptomenu hneď po Bitcoine a Ethereu podľa rebríčka trhovej kapitalizácie na stránke coinmarketcap. Dodnes nie je jasné, či celá ponuka USDT je krytá skutočnými dolármi, čo otvára otázku relevantnosti tohto projektu.

Príkladom je pool stablecoinov Curve, ktorý tiež nie je vyvážený, pričom 82 % fondu je v USDT. To má za následok menšiu likviditu pre ostatné stablecoiny. Ak by došlo k podobnému scenáru ako v prípade stablecoinu UST, svet kryptomien by zažil pravdepodobne najväčšiu ranu v histórii.

Prepad stablecoinu USDT

Prepad stablecoinu USDT. Zdroj: Coinmarkcetcap

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Tether má problém

CTO spoločnosti Tether, Paolo Ardoino, povedal, že za jediný deň boli spracované odkúpenia tokenu v hodnote 700 miliónov dolárov a že nie je dôvod na obavy. Medzitým ale USDT klesol na mnohých burzách na tieto hodnoty:

  • Coinbase: 0,97122 dolárov
  • Kraken: 0,93810 dolárov
  • Bittrex: 0,97473 dolárov

Keďže si nemôžeme byť istí, že každý Tether je krytý 1 dolárom, podobné pády by mali slúžiť ako varovanie, že držať všetky rezervy v USDT je rizikové. Prvých 5 rokov spoločnosť tvrdila, že krytie dolárom je v pomere 1:1. Od roku 2019 ale upravili svoje správy a začali hovoriť o tom, že majú dostatok rezerv na pokrytie všetkých vyrazených Tetherov. Čo si máme predstaviť pod pojmom rezervy je dodnes neznáme.

Bitfinex je materskou spoločnosťou Tetheru a z času na čas zverejní audity. Podľa auditov je Tether krytý dolármi na bankovom účte. Hlavný problém ale je, že nevieme, akým množstvom dolárových rezerv je Tether krytý. Je dosť možné, že ak by sa držitelia USDT začali stablecoinu masívne zbavovať, nie všetci by dostali naspäť svoju protihodnotu v dolároch. Toto sú stále otvorené otázky, ktoré si musí uvedomiť každý, kto drží tento stablecoin.

Prečítaj si tiež: Šokujúce zistenie: za pádom burzy FTX je súboj miliardárov a nekalé obchodovanie

Anycoin pc bannertxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.