Čoskoro môžu kryptomeny opäť rásť. Toto je jeden z hlavných dôvodov!

Novinky
Bitcoin a rozdelenie držiteľov. Zdroj: Shutterstock.com/svetlichniy_igor
Okazio PCBitmarkets

Predtým, ako začne analytik uvažovať nad ďalším cenovým pohybom z dlhodobého hľadiska, mal by vziať do úvahy rozloženie majetku investorov v ich peňaženkách. Bitcoin sa nachádza v dlhodobej korekcii už jeden rok a metrika rozdelenia mincí nasvedčuje tomu, že aktivita v sieti stále chýba.

Od mája 2021 sa začali všetky onchain metriky obracať, pričom dlhodobí držitelia začali akumulovať mince a krátkodobí sa začali z trhu pomaly, ale isto vytrácať. Krátkodobých držiteľov môžu reprezentovať buď noví účastníci trhu, alebo bývalí dlhodobí držitelia, ktorí sa rozhodli svoje mince presunúť.

Dlhodobí držitelia posledné obdobie akumulovali Bitcoin rýchlosťou 60 000 BTC za mesiac. Tento trend vyvrcholil prílevom približne 500 000 BTC za 8 mesiacov a posunul metriku dlhodobých držiteľov na nové historické maximum.

Bitcoin: dlhodobí držitelia

Bitcoin: dlhodobí držitelia. Zdroj: Glassnode

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: Má zmysel investovať ešte do kryptomien po súčasných udalostiach?

Porastie Bitcoin vďaka krátkodobým držiteľom?

Na detailnejší rozbor držiteľov BTC budeme potrebovať aj analýzu krátkodobých účastníkov trhu. Krátkodobí držitelia sú všeobecne považovaní za investorov, ktorí držia svoje mince maximálne 3 mesiace.

V súčasnosti je bohatstvo krátkodobých držiteľov na historicky najnižších úrovniach a predstavuje 13,2 % spomedzi všetkých. Metrika krátkodobých držiteľov začala za posledný mesiac rásť, čo je prvý pozitívny signál. Ak bude trh opäť v rukách krátkodobých držiteľov, spôsobí to zvýšenú aktivitu v sieti a následne aj rastúci dopyt. Každý bullrun alebo strednodobý rastúci trend bol sprevádzaný rastúcim počtom krátkodobých držiteľov. 

Po priblížení si súčasnej situácie na trhu z hľadiska krátkodobých a dlhodobých držiteľov je na čase porovnať rovnováhu ich bohatstva. Metrika pomeru RHODL (realizovaný HODL) naznačuje rastúcu dominanciu bohatstva v dolároch držaných novšími špekulatívnymi kupujúcimi práve počas bullrunov alebo vrcholov rastúcich trendov. Od septembra je ale metrika v hlbokej korekcii v zóne, kde jednoznačne prevyšuje bohatstvo dlhodobých držiteľov, ktorí nie sú ochotní presúvať mince.

Pomer bohatstva je síce na extrémnej hodnote v prospech dlhodobých držiteľov, no trend sa za posledné dva mesiace stabilizoval. V kombinácii s rastom krátkodobých držiteľov v priebehu posledného mesiaca trh naznačuje, že čoskoro by mohlo dôjsť k rastúcemu trendu.

To ale neznamená, že predtým nemôže spotová cena ešte klesnúť na nové minimum. Rast krátkodobých držiteľov mohol byť spôsobený aj vďaka nedávnej panike z dôvodu krachu burzy FTX. Ak ale trend zotrvá, cena by mohla zaznamenať obrat.

Mohlo by ťa zaujímať: Koniec korelácie? Bitcoin sa hýbe odlišne ako cena akcií

txbOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.