Coinhive zatvára, čo budú hackeri robiť ďalej? Pozor na malware

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Pôvodne to bola zaujímavá myšlienka. Namiesto zahltenia webových stránok reklamou využije portál malú časť výkonu vášho počítača na ťažbu kryptomien. Lenže potom, ako tento program unikol na verejnosť sa stalo, čo sa zrejme stať muselo. Program na ťažbu kryptomeny Monero začali hackeri využívať  vo veľkom. A ťažili Monero aj bez vášho súhlasu alebo vedomia.

Coinhive

Celý minulý rok tak bol najčastejšie citovaný Coinhive, pôvodca myšlienky, ako zdroj tohto malware. A pekne to zavaril aj pre ostatných s podobným nápadom. Masívne zneužitie viedlo nakoniec k tomu, že Google dokonca zakázal na Google Play všetky doplnky, ktoré túto metódu využívali, a to vrátane plne legálnych.

O tomto kroku sme písali viac tu: Aplikácie na ťažbu kryptomien sú aj napriek zákazu stále v obchode Google Play

Cryptojacking

Problém zvaný “cryptojacking” sa masovo rozšíril. Napadnuté boli napríklad americké univerzity, webové stránky štátnych agentúr a množstvo ďalších. Možno aj váš počítač.

Taktiež sme písali: Počet webstránok šíriacich malware na ťažbu kryptomien vzrástol o 700%

Celé sa to úplne vymklo spod kontroly a odhad bol, že 5 % všetkého vyťaženého Monera pochádza z ťažby týmto spôsobom.

Koniec príbehu?

Avšak medzitým došlo k pádu cien kryptomien a tiež k zníženiu marži z ťažby, a tak sa pomaly kruh uzavrel – Coinhive oznámil, že končí.

Príbeh by tu mohol končiť, ale hackeri pochopiteľne nemajú v pláne skončiť so svojou činnosťou len tak ľahko. Podľa expertov, zaoberajúcich sa ochranou pred vírusmi a malware, Coinhive len uvoľní svojím uzatvorením priestor pre iné, podobné vírusy.

Druhá vlna a ako sa chrániť?

Druhá vlna malware útokov teda na seba nenechá dlho čakať. Je na mieste znova pripomenúť, že opatrnosti nie je nikdy dosť a obzvlášť vo svete kryptomien.

O tom, ako sa chrániť si môžete prečítať  v našich článkoch:
Ako sa chrániť pred nástrahami v kryptosvete
Ako sa chrániť pred 51 % útokom
Jak sa chrániť proti pump and dump praktikám
Jak sa chrániť proti DNS útokom
Jak sa chrániť proti cryptojackingu

Zdroj: CCN.com  

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Denisa.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.