Čo sú Mining pooly a ako sa k nim pridať?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Prepad ceny Bitcoinu v roku 2018 poznamenal nielen investorov a traderov, ale predovšetkým ťažiarov. Hoci nejakú dobu nebolo možné ťažiť Bitcoin len s grafickou kartou, stále sa tak dalo doma niečo vyťažiť.

S prepadom hodnoty Bitcoinu sa to najmä kvôli cene elektriny pre jednotlivca neoplatí. Ak teda vynecháme krajiny ako Venezuela alebo Irán, kde sa domácemu ťaženiu stále darí, ostatní sa uchyľujú k tzv. mining pools spoločnému ťaženiu. Aj napriek tomu, že prvé mining pools začali vznikať v roku 2010, ich popularita rastie práve teraz.

Ako fungujú mining pooly?

Vo chvíli keď sa Bitcoin vyťaží, musí sa zapísať do blockchainu a ťažiar dostáva odmenu nielen v podobe fees, ale aj samotného Bitcoinu. Všetky náklady si ale hradí sám. Ak sa však pridá do mining pools, zdieľa nielen vyťaženú odmenu, ale aj náklady na ťažbu.

Mining pools využívajú systém zdieľania, v ktorom každý ťažiar dostane svoj podiel podľa toho, ako veľmi sa na ťažbe podieľal. Každý pool je v podstate sieť nodes, spravovaná adminom, alebo firmou a dohromady tak tvorí jeden veľký super počítač.

Vzhľadom na to, že ťaženie bloku prebieha prostredníctvom riešenia matematických rovníc (hash), má aj svoje úrovne náročnosti.

Každý registrovaný ťažiar dostane svoju úroveň náročnosti ťažby tak, aby bol schopný ju dosiahnuť, a tak sa aktívne podieľať na ťažbe. Ťažiar, ktorý figuruje v mining pools, nepotrebuje vyťažiť celý blok sám, stačí, ak sa podieľa na ťažbe riešením a zdieľaním hash.

Väčšina mining pools vás ešte pripraví o poplatok. Ten si vezme z vašej finálnej odmeny. Nájdete aj pools s 0% percentným poplatkom, ale väčšinou to mladé projekty, ktoré sa snažia nalákať nových ľudí a s tými radšej opatrnejšie. Klasicky sa poplatky pohybujú od 1 do 4%.

Aké sú druhy odmien:

Väčšina mining pools používa podobné druhy odmien:

  • Pay-Per-Share (PPS): Je najistejší, ale aj s najvyšším poplatkom. Odmenu dostanete za každý prijatý diel, bez ohľadu na to, či bol blok nájdený alebo nie a môžete si ju vybrať v podstate ihneď. Zatiaľ je to ale menej používaný druh vyplácania, pre majiteľa poolov je riskantnejší.
  • Proportional (PROP): Odmenu dostanete pri nájdení bloku podľa toho, ako veľmi ste sa na ťažbe v danom kole podieľali.
  • Pay-Per-Last-N-Share (PPLNS): Zatiaľ, čo ostatné systémy odmien sú atraktívne pre pool hopers (ťažiari, ktorí sa pridajú len vo chvíli, keď je odmena na spadnutie, znevýhodňujú tak lojálneho používateľa), tomuto systému odmien sa vyhýbajú. Ak sa teda chystáte ťažiť dlhodobo, je PPLNS ideálne.

Nie všetky ťažobné skupiny sa zameriavajú len na Bitcoin. Veľa z nich automaticky ťaží aktuálne najvýhodnejšiu menu, ktorú potom pred výplatami odmien jednoducho prevedú na Bitcoin.

Kto ťaží najviac? 

Aktuálne sa najviac na spoločnom ťažení podieľa Čína, Island, Japonsko a hneď za nimi Česká Republika. Kým si čínsky Antpool berie 25% podiel na všetkom spoločnom ťažení, český Slush má pod sebou cez 5%.

Toto sú údaje ťažby Bitcoinu medzi jednotlivými pools za február 2019. Je tu vidieť, že český Slush má 8% podiel na ťažbe Bitcoinu. Antpool, ViaBTC aj F2Pool sú potom všetky čínske. Aktuálne údaje si vyhľadajte: https://coin.dance

mining-pools

Ako sa pridať do poolu?

Mining pools existujú pre všetky väčšie kryptomeny, takže sa nemusíte obmedzovať len na Bitcoin, medzi poolmi môžete navyše rôzne migrovať.

Každý pool má svoj vlastný postup zahŕňajúci registráciu (2F registrácia je často vyžadovaná) a napojenie preferovaného ťažobného softvéru. Každý mining pool potom svoju nastavenú výšku poplatkov a typy odmien.

Pri výbere poolu sa pozerajte nielen na poplatky a lokalizáciu, ale aj na povesť. Tak, ako pri všetkom v kryptosvete, pozerajte sa na recenzie, dostupnú podporu, odporúčania a hlavne – overujte.

Zoznam mining poolov nájdete tuhttps://www.cryptocompare.com/mining/#/pools

Ak by ste chceli zostať lokálny, jasnou voľbou je český Slush Pool (https://slushpool.com/home/), ktorý bol navyše prvým poolom na svete. Hoci už dávno nie je najväčší, je to asi aktuálne jeden z najspoľahlivejších a má okolo seba solídnu komunitu nadšených používateľov.

slush-pool

Po úspešnej registrácii do mining poolu je nutné napojiť vlastný softvér podľa daných požiadaviek (pre Slush Pool na ASIC miner) a napojiť vlastnú peňaženku (pre obdržanie odmien). Slush Pool navyše ponúka demo, na ktorom si môžete všetko najskôr vyskúšať.

Čo čítať ďalej?

Vďaka českému Braiins OS na Antmineri S9 ušetríte až 13 % energie

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre Vás pripravila nová redaktorka Iveta R.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.