Čo sa stane s Bitcoinom po implementácii Lightning Network a NFC – Časť druhá

Novinky Čo sa stane s Bitcoinom po implementácii Lightning Network a NFC.
Čo sa stane s Bitcoinom po implementácii Lightning Network a NFC. Zdroj: shutterstock.com/WrightStudio
Anycoin pc bannerKvakomat mobil

V predchádzajúcej časti sme sa venovali spusteniu siete Lightning Network ako perspektívnemu riešeniu škálovateľnosti Bitcoinu. V druhej časti sa budeme venovať výhodám a nevýhodám, ktoré so sebou prináša. Zameriame sa tiež na  perspektívy, ktoré prináša spojenie Lightning Networku a NFC (Near-Field Communication).

Výhody ktoré prináša Lightning Network

  • Zrýchlenie transakcií. Transakcie po otvorení obchodného kanála prebiehajú takmer okamžite.
  • Zníženie cien poplatkov. Transakcie prebiehajú v kanáli za nulové poplatky a až po uzatvorení kanála sa celkový výsledok zapíše do blockchainu.
  • Umožnenie mikroplatieb. Nízke poplatky a rýchlosť transakcií umožňujú realizovať malé platby, rádovo tisíc Satoshi.
  • Zvýšenie anonymity. V blockchaine nie sú uložené všetky transakcie, ale len výsledok transakcií.

Má však aj nevýhody

  • Zvýšenie centralizácie. Uzly potrebné k fungovaniu LN sú krokom k centralizácii.
  • Poplatky. Lightning Network nerieši poplatky úplne. Na úrovni blockchainu ich s istotou znižuje, ale prináša aj svoje vlastné. Uzly musia byť profitabilné, inak by ich nikto neprevádzkoval. A je otázkou, ako budú reagovať ťažiari Bitcoinu, pretože výrazné zníženie poplatkov im môže spôsobiť veľké problémy.
  • Sieť beží online. To dáva hackerom väčšiu šancu nabúrať sa do systému.
  • Možné výpadky. Výpadok uzla by mohol spôsobiť narušenie v sieti a mohol by spôsobiť, že množstvo používateľov bude mať svoje finančné prostriedky na určitú dobu zmrazené.

NFC+Lightning – nové perspektívy

Vývojári neustále pracujú na tom, aby zjednodušili platobný systém, pričom jeden nedávno predložil návrh na prepojenie Lightning s platobnou technológiou, ktorá by mohla naplniť futuristické vízie pre platby Bitcoinom.

Touto technológiou by sa mohla stať NFC (Near-Field Communication). NFC nie je novinkou, platby založené na tejto technológii prostredníctvom smartfónov alebo čipových kariet fungujú v Ázii i v Európe.

Štandardizácia ako cesta

Návrh, ktorý predložil Igor Cota je snahou o vytvorenie štandardov pre spojenie Lightningu s NFC. Hlavnou myšlienkou je dostať NFC do štandardov (BOLTS), ktoré používajú vývojári Lightning Networku tak, aby všetky implementácie boli navzájom kompatibilné.

Cota sa domnieva, že do v súčasnosti používaného BOLT11 by sa malo pridať ku trocha ťažkopádnym QR kódom aj NFC. Cota už prišiel aj so svojím návrhom pod názvom Multipurpose Internet Mail Extensions (MIME). Spätná väzba technickej verejnosti je vo všeobecnosti pozitívna, aj keď sa objavili ojedinelé námietky, že je na štandardizáciu priskoro.

Takáto štandardizácia by umožnila dospieť k rýchlym a užívateľsky príjemným kryptoplatbám. Naviac by umožňovala zvýšiť množstvo a kvalitu údajov, ktoré by mohol používateľ o svojich obchodoch dostať. To by umožnilo, aby boli kryptomeny akceptované širokou verejnosťou ako bežné platidlo.

Tip redakcie: Dostane sa Bitcoin na jeden milión dolárov? Sledujte online graf

Záver

Vidíme, že vývoj okolo Bitcoinu a aj ostatných kryptomien napreduje vysokou rýchlosťou. Vývojári neustále pracujú na vylepšeniach a či už uspejú Lightning Network spolu s NFS, alebo iné implementácie, myslíme si, že v nie príliš dlhom horizonte sa dočkáme takých komfortných platieb kryptomenami, ako si predstavuje Igor Cota.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek. Návod nájdete tu. Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Zdroje:
https://hackernoon.com
https://www.coindesk.com/

txbSolaxy mobil banner
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.