Čo by mohlo spôsobiť koniec Bitcoin boomu?

Novinky Bitcoin v nákupnej zóne
Bitcoin v nákupnej zóne. Zdroj: Shutterstock.com/Ruslan Grumble
Okazio PCKvakomat mobil

Digitálne peniaze majú jednu veľmi ľudskú slabinu: psychológiu.

Článok v českom originále nájdete v tomto odkaze.

Ak ste si kúpili Bitcoin na začiatku roku 2017, kedy stál menej ako 900 dolárov, mohli ste získať viac než 1.200 percent. Ale vy ste to pravdepodobne neurobili. Možno ste nakúpili v novembri alebo decembri, pretože cena dosiahla prvých rekordov – 10.000 dolárov, potom 15.000 dolárov, potom ešte viac. Ak by ste boli medzi nešťastníkmi a kúpili by ste behom posledného boomu pri cene asi 20.000 dolárov (17. decembra), stratili by ste do 16. januára, kedy cena spadla na 11.200 dolárov, viac než 40 percent svojich peňazí. Viac než 2.000 dolárov z tohoto poklesu prišlo v priebehu 24 hodín, potom, čo juhokórejský minister financií Kim Dong-yeon uviedol, že štát môže zakázať obchodovanie s kryptomenami, aby odradila ľudí od špekulácie.

Ale čisto na základe porovnania s tým, čo stál Bitcoin pred rokom, je aktuálne cena Bitcoinu stále závratne vysoká.

Základnou otázkou všetkých investorov do Bitcoinu preto zostáva, čo by sa muselo stať, aby sa jeho cena ešte viac prepadla.

Hackerský útok na blockchain

Jeden taký čierny scenár hovorí o úspešnom hackerskom útoku na blockchain. To je základná technológia, ktorá zaznamenáva a overuje každú transakciu pomocou presných kópií databázy, šírenej na počítačoch po celom svete. Útočník by mohol zmeniť históriu blockchainu  ovládnutím viac než polovice výpočtovej sily v sieti. Ale to by bolo monumentálne obtiažne; niekto s touto technológiou by najskôr miesto toho radšej „vstúpil do hry” a zarobil na tom, hovorí Tyler Winklevoss, spoluzakladateľ digitálnej burzy Gemini a jeden z najväčších držiteľov Bitcoinu.

Problém s akceptáciou Bitcoinu a reálnym použitím

Oveľa pravdepodobnejšie je riziko pri bežných užívateľoch. Napríklad skutočnosť, že aj keď sa do Bitcoinu pustilo veľa investorov a špekulantov, je stále obtiažne používať menu v reálnom svete. Sieť je pre malé transakcie pomalá a drahá. A kto by chcel míňať v Bitcoinoch 4 doláre za kávu, ak by budúci týždeň mohli mať hodnotu 8 dolárov? „Moja veľká obava je, že digitálna mena zatiaľ nedošla do fáze, kedy by sa masívne používala na platby, kedy by ľudia hovorili: Wow, teraz máme desiatky miliónov aktívnych užívateľov, ktorí ju denne využívajú,” hovorí Adam White, ktorý prevádzkuje GDAX burzu pod spoločnosťou Coinbase. „To je jedno z najväčších existenčných ohrození našej spoločnosti.”

Osobné nezhody v komunite ohľadom Bitcoinu

Medzi vývojármi Bitcoinu sa objavila otvorená vojna: jedna skupina uprednostňuje zmeny v sieti, druhá nie. „Je potrebné, aby sa komunita developerov zišla a zhodla sa, ako najlepšie zaistiť škálovanie Bitcionu a prípadne ďalšie zmeny,” hovorí Sheri Kaiserman, výkonná riaditeľka v spoločnosti Wedbush Securities, ktorá verí v potenciál Bitcoinu a patrí medzi jeho ranných podporovateľov aj na Wall Street. Medzitým Bitcoin čelí konkurencií iných digitálnych mien, od  BitcoinCash až po Litecoin a Ether, ktoré tiež zaznamenali veľké zisky a divoké zmeny.

Faktor ľudskej psychológie

Mohli by ste stráviť niekoľko týždňov učením nuáns rôznych kryptomien. Ale zásadné riziko pre Bitcoin nie je ťažké pochopiť. „Najzásadnejším faktorom toho, čo riadi cenu smerom nahor, je potenciálne to, čo bude riadiť cenu nadol,” hovorí Adam Ludwin, generálny riaditeľ blockchainového startupu Chain. „Je to v podstate presvedčenie, že cena bude aj naďalej stúpať alebo klesať. Ak sa ľudia domnievajú, že bude aj naďalej klesať, má to sebapotvrdzujúcí efekt.”

Pre vysvetlenie toho, ako to funguje, sa Ludwin dovoláva ekonóma Johna Maynarda Keynese. Ekonóm prirovnal investovanie k novinovej súťaži, kde čitatelia boli požiadaní, aby vybrali obrázok osoby, ktorú by väčšina ostatných ľudí považovala za najatraktívnejší. Ak by čitateľ chcel vyhrať, musel by potlačiť svoj vlastný úsudok a vsadiť čisto na odhad toho, čo by priemerný človek považoval za atraktívne. Alebo, ešte šialenejšie, dokonca aj na to, čo si ostatní čitatelia mysleli, že by priemerný čitateľ chcel. Kryptoobchod je všeobecne „naozaj jedna z najkrásnejších destilácií keynesiánskej súťaže krásy, ktorá kedy existovala,” hovorí Ludwin. Všetky investície majú niektoré z týchto špekulatívnych prvkov, ale na rozdiel od, povedzme, akcií, Bitcoin nereprezentuje nárok na budúce zárobky. Vsádzať na Bitcoin znamená jednoducho veriť, že ho ostatní budú chcieť tiež.

Jedným zo spôsobov, ako interpretovať tieto psychologické javy, je súčasná býčia nálada na trhoch všeobecne. Napriek obavám ohľadne vývoja politiky, situácie v Severnej Kórei a ďalším informáciám sa zdá, že investori majú náladu na to, aby prijali riziko, a majú strach, že im utekajú veľké zisky. Alebo je možno Bitcoin temnou stránkou tohoto optimizmu: mnoho ľudí je priťahovaných ku kryptomenám, pretože ich považujú za alternatívu k systému, ktorí sa v roku 2008 zrútil, a ich viera v Bitcoin je ťažko oslabiteľná.

Každopádne je psychológia správania kryptotrhu veľmi zložitá – jediná vec, ktorá je spoľahlivá, je jeho volatilita.

S použitím zahraničných zdrojov spracovala Denisa Falta

Pre viac informácií z krypto-sveta nás sledujte na facebooku.

Best Wallet PCtxb