bitcoin goldman sachs 8000$

“Čo stojí ten Bitcoin?“
„Približne 10 000 eur.“
„Tak to naň môžem zabudnúť. Kde by som vzal toľko peňazí?“

Podobný rozhovor nie je v posledných mesiacoch ničím výnimočný. Vďaka závratným ziskom je svet kryptomien príťažlivejší pre čoraz širšiu verejnosť. Veď, kto by nechcel rozprávkovo zbohatnúť? Záujem však často kvôli podobným nedorozumeniam zbytočne opadá.

Noví kryptonadšenci v sebe živia predstavu, že na to, aby mohli do sveta Bitcoinu a kryptomien vstúpiť, budú musieť z vreciek, účtov, či spod perín vytiahnuť desiatky tisíc eur.

Skutočnosť je však celkom iná. Je možné kúpiť pol Bitcoinu, štvrť Bitcoinu, či dokonca len nepatrné percento.

Množstvo nováčikov o tomto fakte vôbec nevie a mnohí radšej zvolia nákup altcoinov (v kryptosvete často hanlivo nazývaných shitcoiny), napríklad Dogecoin, či Dentacoin (nestoja ani cent a obe tieto meny nedávno dosiahli trhovú kapitalizáciu na úrovni vyššej než je 1 miliarda dolárov) len preto, že sú im bližšie celé čísla.

Aj toto nedorozumenie sa (čiastočne) podpísalo pod nedávnu aktivitu vývojára Jimmyho Songa, ktorý tvrdí, že pri menších jednotkách Bitcoinu by mal nastať istý druh štandardizácie.

Song zverejnil návrh štandardov, ktoré jednu milióntinu Bitcoinu pomenúvajú (pri dnešných cenách ide približne o 1 americký cent) ako „bit“ (v preklade štipka, či hlt). Jeho aktivita sa zameriava na poskytovateľov peňaženiek, burzy a ďalšie spoločnosti, ktoré využívajú menu Bitcoin a tlačí ich do toho, aby tento návrh podporili.

Verí, že ak by sa tento štandard presadil, vyriešilo by sa ním vyššie spomenuté nedorozumenie a zároveň by noví záujemcovia o kryptomeny boli náchylnejší – aj v menších čiastkach – investovať do Bitcoinu. Keďže investovanie do lacných kryptomien, z ktorých časť nemá pre kryptosvet takmer žiadny prínos, môže byť zradné.

Vzostup „bitov“

Problém nastáva vo chvíli, keď sa tradičné meny, v malých množstvách, premenia na Bitcoin. Napríklad z 5 eur je odrazu 0.0055 Bitcoinov. Priznajme si, vyzerá to nevábne a komplikovane.

V Songovom návrhu sa hodnota piatich eur zapisuje ako 550 bitov. Na jednej strane ide síce o istý druh psychologickej manipulácie, na druhej, však, ako užívatelia, získavame celé a nie desatinné číslo.

„Z nejakého dôvodu majú bežní ľudia problém stotožniť sa so zlomkami a desatinnými číslami. 0.0002 € pôsobí podivnejšie ako 200,00 €,“ hovorí Erik Voorhees, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti ShapeShift, ktorý Songov návrh podporuje a dodáva:

„Tomu, aby sa stal Bitcoin globálnou a bežne používanou menou, by rozhodne pomohlo, keby získal nominálnu hodnotu, ktorá by umožňovala ľuďom predstaviť si ceny v celých číslach (povedzme 2000 bitov za kávu).“

Song ďalej tvrdí, že štandardizovaním „bitu“ by sa odstránil aj takzvaný menový predsudok. Ľudia totiž nemajú radi, keď vlastnia malé množstvá čohokoľvek – či už Bitcoinov alebo tradičných peňazí. Koncom roku 2017 cena Bitcoinu opäť vzrástla, za čiarkou pribudli ďalšie nuly a problém sa zhoršil.

Napriek tomu, že navrhované zmeny nie sú ničím novým, zdá sa, že Songov návrh si pomaly začína získavať svojich priaznivcov. Na to, aby uspel, je dôležité, aby „bit“ začali využívať spoločnosti nielen na to, aby ukázali koľko Bitcoinov má človek na účte, ale aby nimi určili cenu tovaru v obchodoch.

Songov návrh sa zaoberá výlučne Bitcoinom, ale mohol by slúžiť aj ako koncept pre ďalšie kryptomeny. Napríklad mene Ethereum by mohlo výrazne pomôcť, keby aktualizovalo svoje jednotky, čím by sa stala užívateľsky prívetivejšou.

Ste stále zmätení?

Aj keď je cieľom tohto návrhu nedorozumenia obmedziť, ozývajú sa hlasy, ktoré tvrdia, že týmto krokom by sa naopak posilnili.

Kritici napríklad vravia, že ak by tento štandard nezaviedli všetky spoločnosti naraz (napríklad ShapeShift využíva „bity,“ zatiaľ čo Coinbase sa drží Bitcoinov), mohlo by sa stať, že pri posielaní Bitcoinov z jednej peňaženky do druhej by si ľudia mohli myslieť, že zarobili alebo skôr naopak, že o peniaze prišli.

Voorhees, s kritikou súhlasí, zároveň však tvrdí, že tento problém by spoločnosti obchodujúce s Bitcoinom od implementácie „bitu“ odradiť nemal.

Hovorí: „So zavedením nového výrazu prídu určite aj chyby a spory, ale v konečnom dôsledku s ním príde jazykové a aj číselné zjednodušenie, ktoré by malo byť pre Bitcoin prospešné.“

Song prízvukuje, že aj napriek vlastnému presvedčeniu, že ide o krok správnym smerom, vie, že bude záležať len od komunity, či jeho návrh prijme alebo nie.

Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.