V Krytomenovej komunite často kolujú chýry o tom, že stačí nakúpiť Bitcoin za pár eur, počkať 10-20 rokov a potom sa už len váľať na pláži, popíjať mojito a voziť sa v lambe. A skutočne! Ak by ste pred piatimi rokmi nakúpili Bitcoin za 10 000 eur, dnes by ste už mali milión. No niektorí Bitcoin maximalisti tvrdia, že na vzostup medzi svetovú elitu postačí aj oveľa menšia čiastka.

Všetko je to založené na fakte, že v obehu bude maximálne 21 000 000 BTC. Vlastne, toto číslo ani nikdy nedosiahneme, pretože rýchlosť ťažby nových mincí každé štyri roky klesá na polovicu. Celkový počet mincí sa k tomuto číslo môže iba priblížiť (ak ste na matematike preberali limity, tak viete, o čom píšeme).

Celá história Bitcoinu
Celá história Bitcoinu

Koľko Bitcoinov postačí, aby ste patrili medzi svetovú elitu?

A aby toho nebolo málo, prieskumy ukazujú, že približne štyri milióny Bitcoinov sú navždy stratené. Takže na celú planétu ostáva iba nejakých 17 miliónov BTC, čo je na prvý pohľad veľa, no treba si uvedomiť, že nás je tu už osem miliárd. Takže, ak sa naplní staré proroctvo a z Bitcoinu sa jedného dňa stane všeobecne uznávaná globálna mena, na každého človeka na zemi ostane iba nejakých 0,00189 BTC. A to predpokladáme dokonalú distribúciu.

Spoločnosť Grayscale má vo svojom trezore takmer 700 tisíc Bitcoinov. Microstrategy už pomaly atakuje 100 000 a Tesla tiež ešte určite bude dokupovať. A potom tu máme množstvo malých a stredných investorov, ktorí vo svojich peňaženkách držia 0,1-10 BTC. Na obyčajného človeka budúcnosti teda naozaj neostane veľa. Reálne bude mať približne 10-100 krát menej.

Rozdelenie Bitcoinov v ľudskej populácii budúcnosti
Rozdelenie Bitcoinov v ľudskej populácii budúcnosti

Takže naozaj netreba veľa, aby sa človek dostal medzi svetovú elitu. Podľa výpočtov redaktora stránky cointelegraph bude mať priemerný “milionár” budúcnosti na účte približne 0,12 BTC. O triedu nižšie sa bude tlačiť približne 600 miliónov bohatých ľudí s bohatstvom vo výške 0,01 BTC. A dostať sa medzi nich nebude zas tak zložité.

Ako vysoko podľa vás Bitcoin stúpne, než toto FOMO skončí?

View Results

Loading ... Loading ...

Najlepšie je kryptomeny aktívne nakupovať a bezpečne uchovať, ideálne na nejakej papierovej peňaženke, alebo hardware. Nákup urobte úplne anonymne, alebo na to použite kvalitnú burzu. My odporúčame využiť služby burzy Binance, kde nájdete široký výber kryptomien. Vytvorte si účet cez >>>tento odkaz<<< a získate doživotnú zľavu 5% na obchodní poplatky.

Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.