Ako byt profesionálny obchodníkom
Ako byt profesionálny obchodníkom, zdroj: shutterstock.com/Friends Stock

Včera sme ti v prvej časti tohto krátkeho miniseriálu predstavili 5 charakteristík alebo znakov, ktoré sú typické pre profesionálneho obchodníka. Ak ťa obchodovanie zaujíma a chceš sa v ňom zlepšovať, dnes sa dozvieš o ďalších 5 znakoch, ktoré ti môžu pomôcť byť ešte lepším a predovšetkým ziskovejším obchodníkom!

6. Profesionálny obchodník vie, ako akceptovať straty

Znie to veľmi nepríjemne, no profesionálny obchodník vie akceptovať to, že nie každý obchod vyjde. Rovnako sa vie zmieriť so stratami a nesnaží sa ich hneď nahradiť inými rýchlymi ziskami. Vie sa zmieriť s tým, že trh jednoducho niekedy ide proti jeho predikciám, alebo že nie každá analýza je úplne presná. Akceptovanie strát v tomto prípade je nielen skvelým ukazovateľom toho, že máme svoje emócie pod kontrolou, ale rovnako aj toho, že sa správame ako profesionálny trader.

Prečítaj si aj: Tri dôvody, prečo väčšina ľudí prerobí na kryptomenách – Ako sa im vyhnú?

7. Risk Management zvládnutý na výbornú

RRR (Risk: Reward Ratio) je v tomto prípade jedna z tvojich najlepších pomôcok. Takisto však musíš dokonale poznať seba, svoje reakcie (a pochopiteľne aj emócie) a to, koľko risku si ochotný zniesť bez toho, aby si sa úplne zbláznil. O tom by trading určite nemal byť. Práve naopak. Obchodovanie by malo byť o slobode a voľnosti. Risk management je však oveľa komplikovanejší a preto je podstatné, aby si sa stále aj v tomto smere snažil ako obchodník zlepšovať.

8. Stály prísun informácií a neustále vzdelávanie

A keď už hovoríme o zlepšovaní, tak tento bod je veľmi dôležitý. Profesionálni obchodníci zväčša „nelipnú“ iba na jednej stratégii či jednom spôsobe ako obchodovať, aj keď môžu mať svoju preferovanú stratégiu. Čo ich však spája, je chuť napredovať, vzdelávať sa a posúvať svoje vedomosti stále ďalej a ďalej. Sú teda stále otvorení novým skúsenostiam, na ktoré sa snažia vždy promptne reagovať a prijať ich s otvorenou náručou.

Vo VIP Bitcoin Skupine sa naučíš, ako efektívne pracovať so stakingom a trhom. Cieľom tohto projektu je hlavne vzdelávať začínajúcich obchodníkov na burze. Skupina ti zároveň ponúka kompletný obchodný servis od signálov cez webináre až po analýzy trhu. Pokiaľ sa potrebuješ niečo opýtať alebo doladiť, môžeš tak urobiť vždy na štvrtkovom VIP streame. Trading tím ti pomôže. Chcem vstúpiť do skupiny.

Bitcoin Skupinu sleduj aj na Telegrame: https://t.me/czsktrader

9. Využívanie technológie vo svoj prospech

Tento bod sa nemusí na prvý pohľad zdať moc podstatný, no nie je to tak. Tí najšikovnejší obchodníci sa snažia zdokonaľovať nielen pomocou vedomostí a svojich stratégií, ale takisto aj vo využívaní technológií. Uvedomujú si, že technológie môžu použiť vo svoj prospech a tie im vedia pomôcť so ziskami, ale takisto aj dať viac slobody a voľného času. Rôzne typy botov alebo terminálov, ktoré pre nich spájajú viaceré burzy na jedno miesto, sú iba jedným z mála príkladov toho, čo tí najväčší profesionáli v obchodovaní vedia využiť vo svoj prospech.

10. Osobný život je striktne oddelený

Obchodovanie nie je všetko. A to vedia aj profesionáli. Tí si dokážu jednoznačne oddeliť osobný a pracovný život. Vedia, kedy si môžu dopriať oddych a stráviť čas s rodinou a priateľmi, ktorý je pre ich mentálnu pohodu a zrelaxovanie veľmi potrebný. Rozumejú tomu, že aj oni sú iba ľudia, a tak nemôžu stráviť 24 hodín denne za počítačom a grafmi. Keďže ide o klasický typ práce (ako sme spomínali už v predošlej časti), je nevyhnutne potrebné si aj oddýchnuť. Na to slúžia najmä víkendy, keď obzvlášť kryptomenové trhy robia veľké zvláštnosti.

Záver

Dnes sme pridali ďalších 5 znakov, ktoré oddeľujú profesionálnych obchodníkov od priemerných či začiatočníkov. V poslednej časti tohto krátkeho seriálu si ešte rozoberieme niekoľko vecí a činností, ktoré, naopak, úspešní obchodníci nerobia. Čomu by sa mal profesionálny trader úplne vyhýbať a čo by mu malo byť už len z princípu cudzie? To sa dozvieš čoskoro v poslednej časti tohto miniseriálu.