Česká banka ponúka obchodovanie s Bitcoinom

Freedum fighters PCFlockers mobil

Bitcoin ako obchodný nástroj je čoraz viac obľúbený a prijímaný finančnými inštitúciami na celom svete. V Európe sa historicky prvou tradičnou bankou, ktorá zaradila Bitcoin do svojho obchodného portfólia, stala česká Expobank. 

Expobank

Tradičná banka Exobank bola založená v Českej republike ako jedna z prvých porevolučných bánk v roku 1991. Za dobu svojho pôsobenia si tu vybudovala pozíciu modernej univerzálnej banky ponúkajúcej mnoho finančných produktov. V minulosti niekoľkokrát menila akcionárov a meno, takže si ju možno pamätáte pod názvom BAWAG Bank CZ a.s. alebo ako dcérsku spoločnosť nemeckej LBBW, teda LBBW Bank CZ a.s.

Majoritným vlastníkom je Igor Kim, ruský akcionár pochádzajúci z Kazachstanu. Vyštudoval novosibírsku štátnu univerzitu, na ktorej sa venoval odboru Ekonómia v kybernetickom prostredí a informačné systémy. Už v roku 2013 odhadol časopis Forbes jeho majetok na 430 miliónov amerických dolárov a aktuálne je odhad jeho majetku dvojnásobný. Ako väčšinový akcionár vstúpil Kim do Expobank na konci roku 2014.

Prečítajte si tiež: Elon Musk niečo chystá

NEO účet

NEO je bankový účet ponúkajúci prepojenie tradičných bankových služieb so svetom FinTech. Ide o rýchlo sa šíriaci nástroj plný moderných technológií, ktoré uľahčujú finančné operácie medzi bankovými domami a jednotlivcami. Niektorí kritici deklarovaných výhod kryptomien, ako sú nízke poplatky, celosvetová dostupnosť a rýchlosť transakcií, namietajú, že finančná revolúcia už dávno prebieha a volá sa práve FinTech. Napriek tomu sa Expobank rozhodla do svojho NEO účtu zaradiť už zmienené obchodovanie s Bitcoinom.

Je treba zdôrazniť, že nejde o tradičný nákup Bitcoinu, ale o obchodný a investičný nástroj. Zakúpený Bitcoin tak nebude možné odoslať do vlastnej peňaženky a privátne kľúče zostávajú k dispozícii samotnej banke. Účet NEO ponúka účasť pri obchodných špekuláciách na cenu kryptomeny a tak pre svojich klientov iba rozširuje tradičné investície do drahých kovov a začínajúcich firiem. To je nutné mať na pamäti, pretože proklamácia obchodovania s Bitcoinmi môže byť zavádzajúca.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Majú banky moc spustiť kryptoarmagedon?

Záver

Je otázkou, či je tento krok skutočným posunom v očakávanej adopcii kryptomien. Zdá sa však, že na skutočnú ponuku Bitcoinu finančnými inštitúciami si ešte nejaký čas počkáme. Banka, ktorá by ponúkala rýdzo bitcoinové transakcie, by mohla okamžite zaplniť hlbokú dieru na finančnom trhu a ak by sa niekomu podarilo presvedčiť ČNB, aby vydala na prevádzku takejto banky povolenie, s najväčšou pravdepodobnosťou by tiež išlo o veľmi solídny biznis.

Pôvodné ideály kryptomien pomaly ustupujú nekompromisnej realite okolitého sveta a pod tlakom chamtivosti, lenivosti, ale aj obáv o bezpečnosť, sa ohýbajú do bizarných podôb. Aká táto realita v budúcnosti bude, záleží z veľkej časti na nás, jednotlivých používateľoch, pretože sa riadi (ako každý produkt ľudskej práce) hlavne našimi požiadavkami. Budete si teda priať Bitcoin anonymný, na bankách a vládach nezávislý? Alebo naopak radšej uprednostníme Bitcoin kontrolovaný a prevádzkovaný štátmi? Je dobré si pamätať, že práve svojim chovaním a každodenným prístupom dávame svoje priority najavo.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Marek.

Zdroj:
Expobank.cz

Okazio PCtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.