Ceny nehnuteľností poklesli o desiatky tisíc eur. Koľko stoja byty na Slovensku?

Novinky Ceny nehnuteľností na Slovensku výrazne klesli
Ceny nehnuteľností na Slovensku výrazne klesli. Zdroj: shutterstock.com/Grand Warszawski/Ivanko80
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Vysoká inflácia prinútila centrálne banky dvíhať úrokové sadzby. Priamym dôsledkom tohto kroku sú drahé hypotéky. Záujem o nehnuteľnosti na Slovensku klesá a ceny preto padajú výrazne nadol. Slováci si teraz dokážu zaobstarať nové bývanie za ceny z roku 2021. Táto príležitosť je lákavá najmä pre tých, ktorí majú vlastné financie a nemusia sa zadĺžiť drahým úverom na bývanie.

Úrokové sadzby predražili Slovákom hypotéky

Európska centrálna banka (ECB) zvýšila úrokové sadzby desaťkrát za sebou o 25 bázických bodov. Súčasná sadzba je tak na úrovni 4,5 %. Tempo zvyšovania úrokov bolo najrýchlejšie v celej histórií menovej únie.

Vysoké ceny za hypotéky spôsobili pokles záujmu Slovákov o kúpu vlastnej strechy nad hlavou. Národná banka Slovenska vo svojej nedávnej publikácií uviedla, že záujem Slovákov o úvery výrazne klesá. V nepriaznivých makroekonomických podmienkach sa domácnosti nechcú zadlžovať a ohroziť svoju finančnú stabilitu.

Výpredaj na realitnom trhu je v plnom prúde. Ceny nehnuteľností v niektorých lokalitách poklesli aj o desiatky tisíc eur, informoval o tom denník Pravda na základe údajov inzertného portálu Nehnutelnosti.sk.

Ceny dvojizbových bytov podľa okresov

Najvýraznejšie poklesli ceny bytov v Banskej Bystrici, kde si dokážete kúpiť menší byt až o 43 000 eur lacnejšie ako v rovnakom období pred rokom. „Pokiaľ chceme pochopiť regionálne rozdiely pri poklese cien bytov, je dobré sa pozrieť dozadu. V Banskej Bystrici rástli ceny v posledných rokoch najrýchlejšie, takže potenciál na znižovanie tam bol najvyšší. Naopak, v Nitre sa zvyšovali najpomalšie. Kto chce dnes byt pod Zoborom, na masívne zľavy preto čakať nemôže,” povedal pre Pravdu hlavný analytik Realitnej únie Vladimír Kubrický.

Ceny bytov podľa okresov v eurách

Ceny bytov podľa okresov v eurách. Zdroj: Pravda.sk

Dvojizbový byt v hlavnom meste zlacnel medziročne takmer o 30 000 eur. To sa však netýka centra Bratislavy, kde nehnuteľnosti neklesajú na cene ani v časoch krízy. V porovnaní s predchádzajúcim rokom tam nehnuteľnosti zdraželi takmer o 17 %.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Slováci nemajú záujem o nehnuteľnosti

Ceny nehnuteľností výrazne poklesli, avšak záujem Slovákov o ich kúpu je extrémne nízky. Podľa developerov je situácia na realitnom trhu najhoršia za posledných 25 rokov. Mnoho plánovaných projektov výstavby developeri pozastavili a snažia sa čo najlepšie prispôsobiť aktuálnym podmienkam na trhu.

Súčasným trendom je zmenšovanie výmery bytov. Jedine týmto spôsobom dokážu developeri Slovákom zvýšiť dostupnosť bývania. Splátky za hypotéky sú v súčasnosti násobne vyššie ako pre dvoma rokmi a jediný spôsob, akým dokážu domácnosti zvládnuť vyššie náklady je to, že si od banky požičajú nižšiu sumu.

Vysoké úrokové sadzby budú na trhu panovať pravdepodobne dlhšiu dobu. ECB opakovane zdôraznila, že vysoké úrokové sadzby tu budeme mať „tak dlho, ako to bude potrebné”. Cieľová dvojpercentná inflácia je ešte stále príliš vzdialená a tak si Slováci na lacnejšie hypotéky budú musieť počkať.

Prečítajte si aj: Národná banka Slovenska informuje o rýchlom páde cien nehnuteľností

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.