Centrálne banky bijú na poplach a masívne presúvajú kapitál

Ekonomika Centrálne banky sa obávajú o americký dolár.
Centrálne banky sa obávajú o americký dolár. Zdroj: shutterstock.com/YashSD/FOTOGRIN
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Centrálne banky zásadne menia svoje investičné stratégie a rozdelenie bohatstva. Svet je na pokraji novej éry, v ktorej dominancia amerického dolára rapídne klesá. Podľa správy Dailyhodl sa centrálne banky na základe najnovšieho prieskumu nepozerajú na americký dolár s rovnakou istotou ako pred rokmi.

Centrálne banky sú znepokojené

Najnovší prieskum inštitucionálneho správcu aktív Invesco ukázal, že centrálne banky sú znepokojené postavením Spojených štátov na geopolitickej scéne. Prieskum analyzuje názory až 57 centrálnych bánk, ktoré sa obávajú amerického dlhu. Ten závratne rastie stále na nové historické maximá. Podľa údajov USDebtclock USA dosahuje v čase písania článku národný dlh až 32,55 bilióna dolárov. 

Národný dlh USA na novom rekorde.

Národný dlh USA na novom rekorde. Zdroj: usdebtclock

Hlavná príčina obáv centrálnych bánk je americká reakcia na vojnu v Ukrajine. Rusko v súčasnosti slúži ako odstrašujúci príklad, keďže USA im zmrazila aktíva v amerických dolároch. Rovnakej závislosti od amerického dolára sa obáva čoraz viac ekonomík, ktoré sa snažia hľadať alternatívy. Skupina BRICS dokonca už rokuje o zavedení novej meny. Diskusia o zavedení spoločnej meny sa očakáva na ich budúcom summite už v auguste.

Centrálne banky dokonca uviedli, že budú zvyšovať svoje držby v čínskom jüane. Centrálni bankári taktiež vyzdvihli aj investovanie do zlata. Uprednostňujú jeho fyzickú podobu pred ETF alebo derivátmi.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Dedolarizácia neznamená stratu štatútu rezervnej meny

Pred dedolarizáciou nedávno varoval aj Medzinárodný menový fond (MMF). USA si údajne za dedolarizáciu môže samo, keďže kroky Washingtonu prinútili mnohé krajiny hľadať alternatívy k americkému doláru. Dokonca aj šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová priznala, že dominanciu amerického dolára negatívne ovplyvňujú finančné sankcie.

Ak by skutočne americký dolár stratil postavenie globálnej rezervnej meny, vyvolalo by to vlnu turbulencií a prekvapení na medzinárodných trhoch. Zatiaľ je ale nepravdepodobné, že americký dolár nahradí iná mena. Napriek tomu ázijské ekonomiky už teraz implementujú dedolarizáciu globálnych platieb a navrhujú alternatívne meny.

Mohlo by ťa zaujímať: Z BRICS sa môže stať nová superveľmoc – ako ohrozuje súčasné postavenie dolárovej ekonomiky?

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.